Andrejev dom na Slemenu - Dom na Uršlji gori
Izhodišče: Andrejev dom na Slemenu (1086 m)
Širina/Dolžina: | 46,4382°N 14,9647°E |
| |
Čas hoje: 2 h 35 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 594 m
Višinska razlika po poti: 705 m
Zemljevid: Koroška 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 3.650
| 1 osebi je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
a) Najprej se zapeljemo v Šoštanj (do sem iz Velenja ali Savinjske doline), nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Črni na Koroškem. V nadaljevanju se cesta prične vzpenjati proti prelazu Spodnje Sleme (1081 m), katerega po nekaj kilometrih ovinkaste ceste tudi dosežemo. Parkiramo lahko že na primernem mestu ob prelazu, sicer pa na prelazu zavijemo levo in se odpeljemo še nekaj 100 m do parkirišča pri Andrejevem domu na Slemenu.
b) Najprej se zapeljemo v Črno na Koroškem, od tam pa z vožnjo nadaljujemo proti Šoštanju in Velenju. V nadaljevanju se cesta prične vzpenjati proti prelazu Spodnje Sleme (1081 m), katerega po nekaj kilometrih ovinkaste ceste tudi dosežemo. Parkiramo lahko že na primernem mestu ob prelazu, sicer pa na prelazu zavijemo desno in se odpeljemo še nekaj 100 m do parkirišča pri Andrejevem domu na Slemenu.
Opis poti:
Od Andrejevega doma na Slemenu se vrnemo do prelaza Spodnje Sleme, od tam pa nadaljujemo v smeri Naravskih ledin, Uršlje gore ter cerkvice sv. Vida. Kratek čas nadaljujemo po glavni cesti proti Črni na Koroškem, nato pa se rahlo v desno odcepi markiran kolovoz (odcep ni posebej označen), ki se nadaljuje vzporedno z glavno cesto. Skozi gozd hodimo še minuto ali dve, nato pa stopimo na večjo jaso, kjer na desni strani opazimo cerkvico sv. Vida, do katere nas loči le nekaj korakov vzpona.
Od cerkve se sprehodimo do bližnje makadamske ceste ter po njej nadaljujemo pot mimo manjše bajte, katero obidemo po desni strani. Le nekaj korakov naprej cesta preide v gozd, skozi katerega se nadaljuje brez večjih sprememb višine. Malo naprej od spominskega obeležja, katerega opazimo na desni strani na bližnjem drevesu, prispemo na manjše križišče, kjer se v levo odcepi cesta k domačiji Robnik, v desno vodi cesta proti Zgornjim Razboram in Slovenj Gradcu, mi pa nadaljujemo naravnost v smeri Javorje. Širša makadamska cesta nas malo za tem pripelje iz gozda, kjer prispemo na označeno križišče pri informativnih tablah ter znamenju (izhodišče Ciganija).
Pred križem zavijemo desno na nekoliko slabšo makadamsko cesto (rahlo levo Javorje in Črna na Koroškem), ki se vrne v gozd. Pot proti Uršlji gori nas še naprej vodi po makadamski cesti, le ta pa nas v prečenju pripelje do manjšega prevala zahodno od Kotnikovega vrha (1220 m). Za prevalom, kjer prehodno stopimo iz gozda in ob katerem se nahaja manjši vikend, se cesta prične vidneje spuščati, pri tem pa nas vodi mimo dveh manjših križišč. Pri prvem križišču lahko nekoliko s poti opazimo spominsko obeležje, pri drugem pa se nahaja znamenje. Obakrat nadaljujemo po markirani cesti, s katere se nam prehodno odpre lep pogled proti kraljici Koroške - Peci, le ta pa nas nekoliko naprej pripelje do razpotja pri Križanu (do sem je možno tudi z avtom in sicer iz smeri Slemena, Črne na Koroškem ali Podgorja).
Od Križana, ki se nahaja na nadmorski višini 1040 m nadaljujemo po markirani poti v smeri Uršlje gore (levo Koča na Naravskih ledinah 1:15 in Koča Krivec 300 m). Pot naprej gre takoj v gozd in se prične strmeje vzpenjati. Višje se steza nekoliko položi in nas preko pašne ograje pripelje na večji travnik oz. pašnik, preko katerega nadaljujemo kar naravnost navzgor. Ob lepih pogledih na Smrekovško pogorje, Raduho, Olševo ter če pogledamo nazaj na Šaleško dolino in okoliško hribovje, hitro prispemo na zgornji del pašnika, kjer se nahaja korito z vodo, kapelica in propadajoča Šišernikova domačija.
Nad domačijo 2 krat zapored prečimo cesto (prva vodi proti domačiji Vernšek, druga pa proti vrhu Uršlje gore, v drugo smer pa obe proti Naravskim ledinam), nato pa pri klopci nadaljujemo skozi gozd po razmeroma strmi, deloma kolovozni poti. Po krajšem strmem vzponu kolovoz, po katerem se nadaljuje zimska pot zavije v desno, mi pa nadaljujemo rahlo levo na markirano in dobro uhojeno planinsko pot. V nadaljevanju se kar nekaj časa strmo vzpenjamo po južnih pobočjih Uršlje gore, nato pa pot postopoma zavije nekoliko v desno, kjer se še nekaj časa večinoma prečno vzpenja proti desni. Višje za nekaj korakov stopimo na gorsko cesto, ki vodi proti vrhu, a jo že kmalu zapustimo saj nas markacije povedejo desno na zmerno strmo pešpot, kateri se nekaj minut višje priključi še pot od Poštarskega doma na Plešivcu in pot od Ivarčkega jezera.
Nadaljujemo po še naprej dobro uhojeni in razmeroma široki poti, ki nas postopoma pripelje iz gozda, kjer ob poti zagledamo še eno od številnih kapelic na naši poti. Sledi lahkoten vzpon po travnatem pobočju do roba deloma izpostavljenega grebena (izpostavljen je le greben, ne pa tudi markirana pot), od koder se odpre lep razgled proti severu. Od tu hodimo še minuto ali dve in že smo pri cerkvi sv. Uršule in pri Domu na Uršlji gori.
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
Diskusija o izletu Andrejev dom na Slemenu - Dom na Uršlji gori
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.