Bohinjsko sedlo - Rušni vrh
Izhodišče: Bohinjsko sedlo (1277 m)
Širina/Dolžina: | 46,2409°N 14,0101°E |
| |
Čas hoje: 4 h 50 min
Zahtevnost: lahka neoznačena steza
Višinska razlika: 509 m
Višinska razlika po poti: 1000 m
Zemljevid: Škofjeloško in Cerkljansko hribovje 1:50.000
Priporočena oprema (poletje): čelada
Priporočena oprema (zima): čelada, cepin, dereze
Ogledov: 2.169
| 1 osebi je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
a) Z avtoceste Ljubljana - Jesenice se usmerimo na izvoz Lesce in cesti sledimo proti Bledu in naprej proti Bohinjski Bistrici. Iz Bohinjske Bistrice nadaljujemo levo v smeri Tolmina in Soriške planine. Tej cesti nato sledimo do velikega parkirišča v bližini smučarskega centra Soriška planina.
b) Iz Železnikov se peljemo proti Podbrdu ali obratno, a le do mesta, kjer nas oznake za Soriško planino usmerijo na vzpenjajočo cesto. Tej cesti nato sledimo do velikega parkirišča ob vznožju smučišča Soriška planina.
Opis poti:
S parkirišča nadaljujemo proti zahodu na zložno makadamsko cesto v smeri Litostrojske koče na Soriški planini. V nadaljevanju se cesta zmerno vzpne in nas hitro pripelje do omenjene koče.
Od koče nadaljujemo naravnost po markirani poti v smeri Lajnarja, Možica in Šavnika. Pot se sprva nekaj časa vzpenja vzporedno z vlečnico, nato pa se razcepi na dva dela. Nadaljujemo po desni poti, ob kateri opazimo napis Možic (naravnost Lajnar), le ta pa se postopoma prične strmeje vzpenjati. Višje prečimo pas nizkega gozda, nato pa postopoma prispemo v manjšo dolino. Iz dolinice se usmerimo rahlo v desno, nato pa se po poti, ki se prečno vzpne čez travnato pobočje, v nekaj minutah sprehodimo do stare italijanske karavle.
Od karavle, ob kateri je tudi lepo urejen manjši pastirski dom, pa se v nekaj korakih vzpnemo na travnat greben, kjer se nam priključi pot z Lajnarja in Petrovega Brda. Tu nadaljujemo najprej v desno, nato pa že po nekaj korakih levo navzdol (ostro levo vrh Slatnika 3 minute). Sledi kratek spust in pot nas pripelje na naslednje razpotje, kjer ponovno nadaljujemo rahlo levo (naravnost Možic 10 minut). Pot nadaljujemo v smeri Šavnika in Črne prsti, le ta pa se hitro spusti v gozd. Sledi kratek nekoliko bolj strm spust skozi gozd, nato pa se pot položi in nas pripelje v travnato dolinico imenovano Na Poljani. Tu nadaljujemo levo (desno navzdol planina za Šavnikom) ter se čez travnik vzpnemo do manjšega prevala med Slatnikom na levi in Šavnikom na desni.
S prevala, s katerega se v desno odcepi pot na Šavnik nadaljujemo naravnost in nato takoj levo v gozd skozi katerega se pričnemo spuščati. Med spustom lahko na desni strani opazimo preurejen star vojaški bunker, mi pa poti, s katere se nam občasno odpre nekaj razgleda proti Poreznu in Baški grapi, sledimo do sedla Vrh Bače.
S sedla nadaljujemo najprej desno, nato pa na označenem razpotju ob koncu ceste levo v gozd. Sledi nekajminutni vzpon skozi gozd, nato pa se pot položi in nas pripelje do koče GRS. V nadaljevanju sledi kratek spust, pot pa s pobočij Šanc, postopoma preide na manj porasla pobočja Koble. Tu se najprej vzpnemo skozi redek gozd, nato pa nas pot pripelje na rahlo izpostavljen greben, po katerem se začnemo strmo vzpenjati (v mokrem je na nekaj mestih nevarnost zdrsa). Višje se greben položi, pot pa zavije v desno, le ta pa nas po minuti nadaljnje hoje pripelje na neizrazit vrh Koble.
S Koble sledi rahel spust, nato pa se pot nadaljuje po manj strmem grebenu proti sosednjemu Krevlu. Proti vrhu Krevla se nekoliko naprej v levo odcepi označena pot v smeri "Kobla žig", mi pa nadaljujemo naravnost ter po desni strani obidemo vrh, do katerega je sicer le nekaj 10 korakov hoje.
Na drugi strani Krevla se pot ponovno prične spuščati, tokrat do bližnjega smučišča. Ko dosežemo rob smučarske proge, opazimo oznake za Črno prst, ki nas usmerijo levo navzdol. Sledi še nekaj spusta, nato pa prispemo do manjšega močvirja Na Kalu, kjer je tudi manj opazno razpotje. Nadaljujemo po desni poti (levo preko manjšega sedelca vodi stara pastirska pot, ki preči južna pobočja spodnjih Bohinjskih gora, le ta se čez čas priključi poti s Podbrda proti Črni prsti), katera se še naprej zložno spušča in nas nekoliko nižje pripelje na označeno razpotje, kjer se nam z desne priključi pot s planine Za Črno goro.
Na omenjenem razpotju nadaljujemo rahlo levo, nato pa se pričnemo zmerno vzpenjati skozi gozd. Višje steza naredi nekaj dolgih serpentin, nato pa nas iz vse bolj redkega gozda oz. pasu grmičevja pripelje do melišč pod Rušnim vrhom. Tu se pot prehodno položi, nato pa se na drugi strani melišča prične strmo vzpenjati po travnatem žlebu pod grebenom Home. Na tem delu je v pozni pomladi povečana nevarnost padajočega kamenja. Višje se žleb konča, pot pa preči kratko strmo pobočje, kjer se do zgodnjega poletja še lahko zadrži sneg. Nad strmim delom se priključimo poti od Orožnove koče, le nekaj metrov višje pa stopimo na greben, katerega dosežemo na sedlu Čez Suho.
Na omenjenem sedlu zapustimo markirano pot in vzpon nadaljujemo levo po neoznačeni stezici, ki se vzpne po grebenu Rušnega vrha. Strmina hitro popusti in vse bolj razgledna pot nas po 5 minutah hoje od mesta, ko smo zapustili markacije pripelje na malo obiskan vrh.
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Diskusija o izletu Bohinjsko sedlo - Rušni vrh
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.