Planina Polog - Vrh Škrli (čez planino Dobrenjščico)
Izhodišče: Planina Polog (457 m)
Širina/Dolžina: | 46,238°N 13,7232°E |
| |
Ime poti: čez planino Dobrenjščico
Čas hoje: 4 h 35 min
Zahtevnost: lahko brezpotje
Višinska razlika: 1469 m
Višinska razlika po poti: 1469 m
Zemljevid: Julijske Alpe - zahodni del 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 3.137
| 2 osebam je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
Najprej se zapeljemo v Tolmin, od tam pa cesti sledimo v smeri Zatolmina (glavno cesto zapustimo pri semaforju). V Zatolminu opazimo planinske oznake za Javorco, ki nas usmerijo na vzpenjajočo cesto proti Javorci. Občasno precej ozka in mestoma prepadna cesta nas po približno 8 km vožnje pripelje do manjšega križišča, kjer se levo navzgor odcepi cesta proti Javorci. Mi nadaljujemo naravnost, cesti pa sledimo le še približno 100 m, kjer nato na primernem mestu ob rampi tudi parkiramo.
Opis poti:
Z izhodišča nadaljujemo po makadamski cesti (cesta je zaprta za javni promet), le ta pa nas po nekaj minutah lahkotne hoje pripelje do osrednjega dela planine, kjer stoji nekaj koč. Za planino postane cesta še nekoliko slabša, ta pa nas po nekaj minutah nadaljnje hoje pripelje do razpotja, kjer se v desno odcepi pot proti planini na Prodih (dostop do planine je zelo zanimiv, saj moramo prečiti reko Tolminko, to pa nam omogoči ročna žičnica). Nadaljujemo naravnost, cesta pa se naposled le spremeni v kolovoz in višje v dobro ohranjeno mulatjero. Pot nato postane nekoliko bolj strma in nas mimo dveh klopi ter višje svežega skalnatega odloma (potres v Posočju 1998) pripelje do pašne ograje, preko katere stopimo na južni rob planine pod Osojnico. Le nekaj metrov naprej pa se pot razcepi na dva dela. Nadaljujemo po desni spodnji poti, po kateri v rahlem spustu hitro prispemo do lovske koče pri izviru Tolminke.
Od izvira Tolminke nadaljujemo zložen vzpon čez planino pod Osojnico, z leve pa se nam kmalu priključi zgornja pot, ki je izpostavljena aktivnemu skalnatemu podoru.
Nadaljujemo v smeri "planina Prode in Prehodci" po poti, ki nas pripelje do mogočnega hudournika kjer je ponovno razpotje.
Na razpotju nadaljujemo desno za oznakami »Planina Prode« ter ob jezu prečimo široko strugo hudournika. Na drugi strani struge je ponovno razpotje. Tokrat nadaljujemo levo, desno pa vodi pot proti Planini Prode. Pot nas nato kratek čas vodi skozi gozd vzporedno s strugo hudournika, nato pa zavije v desno in se prične vzpenjati. Kasneje nas pot pripelje na manjšo jaso, nato pa se prične še nekoliko strmeje vzpenjati skozi gozd. V nadaljevanju se kar nekaj časa vzpenjamo v ključih skozi gozd. Višje postane gozd na nekaj odsekih nekoliko redkejši in odpirati se nam pričnejo vse lepši razgledi. Pot nato zavije v desno in v vzponu preči pobočja proti jugovzhodu. Iz gozda pridemo na pobočja nekoliko zaraščena s koprivami in grmičevjem in sledi še zadnji vzpon do lovske koče na Planini Dobrenjščica.
Pri lovski koči nadaljujemo levo proti severozahodu in pot nas kmalu pripelje do označenega razpotja. Desno navzgor vodi pot proti Koči na planini Razor, mi pa nadaljujemo levo in še naprej prečimo pobočje proti severozahodu. Ob poti bomo nato kmalu opazili slabše vidno stezico, ki vodi levo navzdol proti studenčku (označeno z napisom »Voda 40m«). Od tu nadaljujemo še dobrih 100 metrov po stezi, nato pa bomo opazili desno navzgor ozek pas, ki ni poraščen z ruševjem. Tu zapustimo označeno pot in se usmerimo kar ob ruševju naravnost navzgor. V nadaljevanju se nato strmo vzpenjamo ob ruševju navzgor vse dokler ne pridemo na slabše uhojeno stezo. Na stezi nadaljujemo desno in se nato pričnemo v ključih vzpenjati navzgor. Pot je tu označena z nekaj možici in nas iz ruševja pripelje na skalnata pobočja. Pot postane še nekoliko slabše vidna in zavije nekoliko desno proti vzhodu. Malo pod grebenom bomo zagledali vojaški bunker proti kateremu se vzpnemo. Od tu sledi še kratek vzpon do sedla med vrhovoma Kser in Vrh Škrli, kjer se dotaknemo označene poti, ki vodi na Tolminski Kuk.
Nadaljujemo levo (desno Tolminski Kuk) po slabše vidni in nemarkirani stezici, po kateri se v manj kot 5 minutah nadaljnje hoje povzpnemo na razgleden vrh.
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
Diskusija o izletu Planina Polog - Vrh Škrli (čez planino Dobrenjščico)
|
darinka44. 06. 2020 |
Včeraj sva šla do sedelca tik pod vrhom Škrli. Sicer smo že lani tu hodili. Ogled kasarne tik pod vrhom. Najbrž marsikdo ne ve zanjo. Izbrala sva nove poti in sicer iz planine Kal sva zavila levo proti Krnu. Preden zavije potka navzdol momo lovske koče na Dobrenjščici je v ovinku vrisana stara pot, ki pa zgleda se precej zarašča. V nadaljevanju hoje čez melišča, kjer si moral iti previdno čez, ponekod je bila zajla v pomoč sva našla lovsko pot, po kateri sva prišla do kaverne pod vrhom Škrli.
|
|
|
|
padez4. 06. 2020 |
Mislim, da je na kamnu na sedelcu Vrh Skrli napis "bivak" in dodana puscica, ki nam kaze smer po slabse uhojeni stezici navzdol, ki nas v par minutah pripelje do v hrib vkopane italijanske obmejne kasarne ki jo omenjate in je zelo uporabna za hiter umik z grebena v primeru nenadnega poslabsanja vremena. Seveda pa je oznacba slabo vidna, bi jo pa bilo potrebno obnoviti, se bolje pa postaviti smerokaz...
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.