Podbrdo - Slatnik (jugovzhodni vrh)
Izhodišče: Podbrdo (515 m)
Širina/Dolžina: | 46,2151°N 13,9739°E |
| |
Čas hoje: 3 h 25 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 1082 m
Višinska razlika po poti: 1105 m
Zemljevid: Škofjeloško in Cerkljansko hribovje 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 999
| 2 osebam je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
a) Najprej se zapeljemo v Škofjo Loko, nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Železnikom in Tolminu. Ko prispemo v Podbrdo, pa postanemo pozorni, saj bomo takoj za cerkvijo zavili desno na ožjo lokalno cesto, ki se prične vzpenjati ob reki Bači. Parkiramo na primernem mestu ob cesti, ali pa na manjšem parkirišču ob tamkajšnjem pokopališču.
b) S ceste Idrija - Most na Soči, pri kraju Bača pri Modreju zavijemo desno, oz. levo, če prihajamo iz smeri Posočja in z vožnjo nadaljujemo proti Podbrdu. Na koncu kraja Podbrdo, pa postanemo pozorni, saj bomo tik pred cerkvijo sv. Miklavža zavili levo na ožjo lokalno cesto, ki se prične vzpenjati ob reki Bači. Parkiramo na primernem mestu ob cesti, ali pa na manjšem parkirišču ob tamkajšnjem pokopališču.
Opis poti:
Z izhodišča nadaljujemo po sprva še asfaltirani cesti, s katere se kmalu ostro v levo odcepi markirana pešpot proti Vrhu Bače. Pot naprej nadaljujemo mimo stare stanovanjske hiše, za katero postopoma preidemo v gozd. Skozi gozd se vzpenjamo po razmeroma dobro označeni ter deloma tudi precej strmi planinski poti, katera se višje položi ter nas iz gozda pripelje na kratko razgledno pobočje, preko katerega se sprehodimo do bližnje cerkvice sv. Lenarta.
Pri cerkvi stopimo na ozko cesto, po kateri se hitro sprehodimo v vas Bača pri Podbrdu. Skozi majhno in razgledno vasico, sledimo markacijam, le te pa nas povedejo na kolovoz, ki se prične vzpenjati skozi gozd. Ožji ter sprva tudi nekoliko zaraščen kolovoz, pa se že po nekaj minutah priključi stari mulatjeri. Široki mulatjeri sledimo v desno, le ta pa nas že po nekaj minutah pripelje na manjše razpotje, kjer nadaljujemo po zgornji levi poti v smeri Vrha Bače (rahlo desno Petrovo Brdo).
Naprej se še kar nekaj časa vzpenjamo po dobro ohranjeni in precej široki mulatjeri, katero pa višje za kratek čas zapustimo, saj nas pot vodi po markirani bližnjici. Višje nam pot po mulatjeri nekajkrat zaustavi nekaj podrtega drevja, mi pa se nato približamo pečinam vrha Šance, kjer zapustimo mulatjero. Naprej se vzpnemo po precej strmi poti, po kateri v 5 minutah nadaljnje hoje prispemo do lovske koče na Vrhu Bače.
Od lovske koče nadaljujemo v smeri Črne prsti, nato pa le nekaj korakov pod neizrazitim sedlom Vrh Bače, nadaljujemo desno v smeri Šavnika in Možica. Pot naprej se za kratek čas strmo vzpne skozi gozd, nato pa nas pripelje na travnato izravnavo, kjer se pot prehodno položi. Pot naprej se vrne v gozd, kjer nas že po krajšem vzponu pripelje do starega vojaškega bunkerja, ki je preurejen v nekakšen vikend, pot pa le tega obide po desni strani. Zmerno strma pot nas nato pripelje ob rob grebena (tu se lahko v nekaj korakih povzpnemo na lepo razgledno točko - pogled na Baško grapo in Koblo) ob katerem se nato vzpenjamo skozi bolj ali manj strnjen gozd. Višje pot zavije v levo ter se povsem položi. Sledi dobrih 5 minut hoje, nato pa nas pot pripelje na večje travnato pobočje med Šavnikom in Slatnikom. Tu nadaljujemo po lahkotni poti, ki zavije v desno in nas po nekaj korakih pripelje do označenega razpotja.
Nadaljujemo naravnost (levo Šavnik) ter pot nadaljujemo čez travnik imenovan Na poljani. Po nekaj korakih obidemo zasilni bivak ter le nekoliko naprej pridemo na manj opazno razpotje, kjer nadaljujemo rahlo desno (rahlo levo planina za Šavnikom). Markirana pot nato preide v gozd, kjer se prične razmeroma strmo vzpenjati. Višje se gozd razredči, pot pa nas pripelje na manjše sedelce med Možicem na levi in Slatnikom na desni. Tu nadaljujemo desno (ostro levo možic) po poti, ki se vzpne na greben Slatnika. Ko po krajšem vzponu dosežemo omenjeni greben, nadaljujemo rahlo desno (naravnost kasarna in Soriška planina, desno severozahodni vrh Slatnika) po široki poti, po kateri se prečno spustimo do sedla med obema vrhovoma Slatnika.
Tu nadaljujemo rahlo levo po neoznačeni poti (desna markirana pot vrh obide po desni strani), po kateri v nekaj minutah nadaljnje hoje dosežemo jugovzhodni vrh Slatnika, na katerem se nahaja žig in s katerega se nam odpre lep razgled na okoliško hribovje.
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
Diskusija o izletu Podbrdo - Slatnik (jugovzhodni vrh)
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.