Podkanja vas / Wildenstein - Ojstrc / Hochobir
Izhodišče: Podkanja vas / Wildenstein (511 m)
Širina/Dolžina: | 46,5388°N 14,509°E |
| |
Čas hoje: 5 h
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 1628 m
Višinska razlika po poti: 1645 m
Zemljevid: Karavanke - osrednji del 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 1.980
| 2 osebam je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
a) Preko MP Ljubelj se zapeljemo v Avstrijo, nato pa v naselju Podljubelj / Unterloibl zavijemo desno v smeri trgovine Hofer. Ko prispemo v Borovlje / Ferlach, pa v križišču nekoliko za železniško progo zavijemo levo (desno od križišča se nahaja trgovina Eurospar), v naslednjem križišču po nekaj 100 metrih pa desno v smeri Železne Kaple / Bad Eisenkappel. Proti Železni Kapli se peljemo do naselja Podkanja vas / Wildenstein, kjer nas oznake za Podkanjski slap / Wildensteiner Wasserfall usmerijo desno. Sledi še nekaj vzpona po nekoliko ožji cesti, nato pa prispemo do lepo urejenega parkirišča (ob izhodišču se nahajata še gostišče in muzej).
b) Preko MP Jezerski vrh se zapeljemo v Avstrijo, nato pa za Železno Kaplo nadaljujemo levo proti Celovcu / Klagenfurt in Borovljam / Ferlach. V nadaljevanju se peljemo po glavni cesti proti Borovljam, mi pa se peljemo do naselja Podkanja vas / Wildenstein, kjer nas oznake za Podkanjski slap / Wildensteiner Wasserfall usmerijo levo. Sledi še nekaj vzpona po nekoliko ožji cesti, nato pa prispemo do lepo urejenega parkirišča (ob izhodišču se nahajata še gostišče in muzej).
c) Zapeljemo se v Podjuno, nato pa sledimo oznakam za Železno Kaplo / Bad Eisenkappel. Za naseljem Miklavčevo / Miklauzhof, zapustimo cesto proti Železni Kapli in nadaljujemo desno v smeri proti Celovcu / Klagenfurt in Borovljam / Ferlach. V nadaljevanju se peljemo po glavni cesti proti Borovljam, mi pa se peljemo do naselja Podkanja vas / Wildenstein, kjer nas oznake za Podkanjski slap / Wildensteiner Wasserfall usmerijo levo. Sledi še nekaj vzpona po nekoliko ožji cesti, nato pa prispemo do lepo urejenega parkirišča (ob izhodišču se nahajata še gostišče in muzej).
Opis poti:
Z izhodišča nadaljujemo po široki turistični poti v smeri proti Podkanjskemu slapu in Obirju. Sprva se vzpnemo v nekaj serpentinah, nato pa za kratkim razglednim delom pot preide v gozd ter se nekoliko zoži. Po nekaj minutah nadaljnje hoje se s široke poti v desno odcepi markirana pot na Obir, mi pa nadaljujemo naravnost ter po minuti nadaljnje hoje prispemo do urejenega razgledišča na Podkanjski slap.
Z razgledišča se vrnemo do zadnjega razpotja, nato pa nadaljujemo po markirani poti proti Obirju. Od mesta, kjer zapustimo široko turistično pot, se pričnemo strmo vzpenjati, na bolj strmih mestih pa so nam v pomoč stopnice ter ponekod jeklenice (v suhem nezahtevno). Po nekaj minutah strmina pobočja popusti, pot pa zavije desno, kjer najprej preči kolovoz, še nekoliko naprej pa nas pripelje do gozdne ceste, kateri sledimo v levo. Po cesti hodimo do desnega ovinka, na začetku katerega se v smeri naravnost nadaljuje markirana pešpot. V nadaljevanju še nekajkrat prečimo gozdno cesto, po kateri pot občasno tudi poteka. Sledi nekoliko daljši vzpon skozi gozd, kjer na manjši izravnavi prispemo na označeno razpotje.
Z razpotja nadaljujemo po levi poti (desno Jagovčeva planina, z nje pa možen vzpon na Mali Obir, ali pa spust do Borovniškega pregradnega jezera), ki se nadaljuje po manjši dolinici, malo višje pa se vrnemo na cesto, kateri sledimo v levo, po njej pa hitro prispemo do opuščene Hofovške planine.
Nad planino dokončno zapustimo cesto, mi pa se v nadaljevanju vzpenjamo po vse bolj strmi poti. Višje dosežemo gozdnat greben, kjer se nam z leve priključi pot iz vasi Reberca / Reehberg.
Nadaljujemo desno po dokaj zložni poti, ki malo naprej preči pašno ograjo, nato pa se na prostranih pašnikih prične izgubljati. Čez pašnik pazljivo sledimo sicer redkim oznakam, nato pa, ko se vrnemo v gozd, se priključimo bolje uhojeni poti, ki vodi od oz. mimo Kapelške koče / Eisenkappler Hütte.
Nadaljujemo v smeri Obirja ter se v nekaj serpentinah vzpnemo nad gozdno mejo. Sledi nekaj lahkotne hoje in pot nas pripelje na neizrazit vrh Kraguljše, od koder se nam odpre lep razgled.
V nadaljevanju zložna pot nas najprej vodi mimo manjšega močvirja, nato pa se postopoma prične zmerno vzpenjati. Višje pot postane nekoliko bolj strma ter nas ob lepih razgledih na okoliške gore in doline pripelje do ruševin nekdanje koče Rainer Schutz Hütte, ki se nahaja na 2040 metrih. Od ruševin se v nekaj minutah vzpnemo na glavni greben Obirja, kjer nadaljujemo desno (levo Kravji vrh in sedlo Šajda). Sledi vzpon nekoliko desno od grebena, mi pa se držimo markirane poti in ne hodimo po bližnjicah, na kar nas opozarja tudi napis v nemškem jeziku. Zmerno strma pot, nas nato v nekaj minutah nadaljnje hoje pripelje na Ojstrc, najvišji vrh Obirja.
Opis in slike se nanašajo na stanje leta 2017 (avgust).
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
Diskusija o izletu Podkanja vas / Wildenstein - Ojstrc / Hochobir
|
jax16. 09. 2017 |
S te strani je v resnici lepši dostop na Obir čez Jagovčevo sedlo in potem po neuradno markirani poti po severnem grebenu. Nekaj poplezavanja, ampak nič posebej težkega. Sestop pa potem tukaj. Lepa krožna tura :-)
|
|
|
|
Domch10. 10. 2019 |
V torek sem opravil vzpon in sestop po tej poti. Do vrha nekje 3 ure dobre hoje. Nekaj zarašenih delov na poti in na vrhu Krtolovca veliko podrtih dreves na poti, a z malo iznajdljivosti se da. Ob spustu sem se odločil, da poskusim še na Jagovčevo planino in mogoče Mali Obir, pa se je začetno veselje lahkega vzpona po buldožerski cesti hitro končalo, saj se cesta nekaj malega pod sedlom konča. Markacij ni, ker je veliko podrtega gozda. Malo sem poskusil kar direktno čez gozd in trave gor, a potem sem se odločil, da ne tvegam. Pri Hoffmanovi koči sem pregledal vse za markacijami, a zaradi podrtih dreves in nove ceste le teh ni nikjer.
|
|
|
|
bojank6. 12. 2019 |
Za vzpon sem včeraj porabil točno 5 ur. Nekaj časa sem izgubil na višini cca 1200 m, kjer je vetrolom prevrnil precej dreves in je prehod zoprn. Najbrž se da ta del poti obhoditi desno po gozdni cesti? Hoja po grebenu pa je bila res pravljična - 20-30 cm shojenega snega, sonce, brezvetrje, jasni razgledi na vse strani.
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.