Pongrac (grobišče talcev) - Gozdnik (mimo Petelinovega vrha)
Izhodišče: Pongrac (grobišče talcev) (350 m)
Širina/Dolžina: | 46,20599°N 15,15084°E |
| |
Ime poti: mimo Petelinovega vrha
Čas hoje: 2 h
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 740 m
Višinska razlika po poti: 740 m
Zemljevid:
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 7
 | 1 osebi je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
Štajersko avtocesto zapustimo na izvozu Žalec, nato pa sledimo oznakam za Žalec. Skozi Žalec sledimo oznakam za Griže in Migojnice, katere dosežemo kmalu za mostom preko reke Savinje, v nadaljevanju pa sledimo oznakam za Zabukovico in dalje za Gozdnik in grobišče talcev. Ko se Zabukovica konča prispemo v naselje Pongrac (ob cesti ni cestnih oznak za omenjeno naselje), mi pa se peljemo do križišča v bližini grobišča talcev. Tu zavijemo levo v smeri grobišča in nekoliko naprej parkiramo na primernem mestu. Parkiramo tako, da ne oviramo domačinov in morebitnih gozdarskih ali drugih del.
Opis poti:
Od križišča ob potoku Artišnica najprej prečimo potok ter se sprehodimo do spomenika NOB, katerega pa obidemo po levi strani. Sledi prečni vzpon po makadamski cesti, ki višje v zaselku nekaj hiš prehodno postane asfaltna. Tudi višje se prečno vzpenjamo proti desni, na nekaj manjših križiščih pa nadaljujemo naravnost. Ko se višje cesta konča se usmerimo na kolovoz, ob katerem so oznake za Gozdnik, kolovoz pa se občasno dokaj strmo vzpenja. Nekoliko nad 600 metrih nad morjem zapustimo gozd, pot pa zavije levo in se hitro vzpne do lovske koče, ki jo opazimo na levi strani poti.
Lovsko kočo in kmetijo obidemo po desni strani, ko dosežemo makadamsko cesto pa jo le prečimo in se usmerimo na pot za oznakami Šmohor in Gozdnik. Le malo naprej se pot še enkrat razcepi, mi pa izberemo levo pot (naravnost Gozdnik mimo Malega Gozdnika ter Šmohor) ter se po njej vzpenjamo skozi gozd. Sledi prečenje makadamske ceste, nato pa se postopoma pričnemo vse strmeje vzpenjati, med vzponom pa prečimo kakšno gozdno vlako. V nadaljevanju sledimo markacijam ter se vzpenjamo po precej strmem pobočju, kjer je predvsem v mokrem velika nevarnost zdrsa, v zimskem času pa je tudi večja nevarnost za snežni plaz. Višje dosežemo greben ter mu sledimo v desno (levo vodi slabša stezica na Petelinov vrh) po njem pa se še vedno dokaj strmo vzpenjamo, višje pa prečimo tudi nekaj gozdnih vlak. Ko višje greben postane manj izrazit se pot postopoma položi in združimo se s potjo mimo Malega Gozdnika mi pa v minuti nadaljnje hoje prispemo na vrh Gozdnika, kjer se nahaja bivak in nekaj korakov naprej še križ.
Izhodišče - lovska koča 0:50, lovska koča - Gozdnik 1:10.

Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
Diskusija o izletu Pongrac (grobišče talcev) - Gozdnik (mimo Petelinovega vrha)
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.