Izhodišče: Rogarjev rovt (1175 m)
Širina/Dolžina: | 46,464°N 14,0111°E |
| |
Čas hoje: 1 h 30 min
Zahtevnost: lahka neoznačena steza
Višinska razlika: 578 m
Višinska razlika po poti: 578 m
Zemljevid: Karavanke - osrednji del 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 8.277
| 3 osebam je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
Z avtoceste Ljubljana - Jesenice, se usmerimo na izvoz Jesenice - vzhod (Lipce), nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Jesenicam. V semaforiziranem križišču v Slovenskem Javorniku nadaljujemo levo proti centru Jesenic in Kranjski Gori, mi pa se po glavni cesti peljemo do križišča, kjer nas oznake za Golico ter Planino pod Golico usmerijo desno na vzpenjajočo cesto. Cesti proti Planini pod Golico sledimo do ostrega desnega ovinka, kjer zavijemo levo v smeri Plavškega Rovta. Nad Plavškim Rovtom se asfalt konča, cesta pa se prehodno celo nekoliko spusti. Nekoliko višje pa prispemo do križišča, kjer nas oznake za Dovje 9 km usmerijo ostro levo na spet bolj strmo makadamsko cesto. Od križišča naprej, pa sledimo cesti še dobra 2 km, oz. točneje do Rogarjevega rovta, katerega prepoznamo po nekaj vikend hišicah. Parkiramo na primernem prostoru ob manjšem križišču, kjer se v desno odcepi neoznačena ter slabša gozda cesta proti Hruški planini.
Opis poti:
Z izhodišča se usmerimo na slabšo makadamsko cesto, ki se najprej zložno vzpne čez Rogarjev rovt. Na drugi strani rovta gre cesta v gozd ter se za rampo prične strmo vzpenjati. Višje nas cesta pripelje na greben severno od manj znanega Suhega vrha (1339 m), od koder se nam za kratek čas odpre razgled proti Stolu, Vajnežu in Struški. Cesta se hitro vrne v gozd, skozi katerega hodimo še nekaj minut, nato pa prispemo na prostrane pašnike Hruške planine. Od tu nadaljujemo po precej zložni cesti, po kateri se ob pogledu na Hruški vrh, sprehodimo do bližnje planšarske koče na Hruški planini (tudi Hruščanska planina).
Od koče nadaljujemo desno mimo večjega napajališča za živali ter preko večjega pašnika do roba gozda, kjer kratek čas še nadaljujemo po širokem kolovozu. Že takoj za tem, ko gre pot v gozd, pa zapustimo kolovoz in vzpon nadaljujemo po dobro uhojeni, a še naprej neoznačeni poti, ki se s kolovoza odcepi v levo. Pot naprej se prične prečno vzpenjati skozi gozd ter nas hitro pripelje do večje grape, katero prečimo in se nato na drugi strani le te pričnemo strmeje vzpenjati. Nekoliko višje stopimo iz gozda in zavijemo nekoliko v desno ter se nato vzpenjamo čez vse bolj razgledna travnata pobočja. Višje se steza položi in nas pripelje do Makotove bajte na Rožci.
Od Makotove bajte na Rožci, se po slabše vidni stezici sprehodimo do mejnega grebena, od tam pa nadaljujemo desno ter se ob državni meji sprehodimo do ruševja. Tu gre pot v omenjeni pas ruševja ter se ob vse lepših razgledih prične strmeje vzpenjati. Višje pot zavije v levo ter se postopoma položi. Od mesta, ko se pot položi, sledi le še nekaj minut hoje in pot nas pripelje na vrh Kleka.
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
Diskusija o izletu Rogarjev rovt - Klek
|
Jusk9. 04. 2020 |
Pot je dobra,na Hruščanski planini je še nekaj snega,tam kjer ga ni cvetijo zvončki na Rožci nekaj flik snega,na Avstrijski strani pa je še vse pobeljeno..čisto na vrhu Kleka tudi nekaj snega..na poti pa sicer vse ok in kopno po tej poti sem se sicer vračal,začel sem pa iz Plavškega rovta mimo Zakamnika na Jeseniško planino,od tam na Rožco in na vrh,nazaj dol pa Hr.planina-Rogarjev rovt-Plavški rovt.
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.