Srednji Lokovec - Lašček (skozi Novo Mesto)
Izhodišče: Srednji Lokovec (913 m)
Širina/Dolžina: | 46,0468°N 13,7678°E |
| |
Ime poti: skozi Novo Mesto
Čas hoje: 1 h 45 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 158 m
Višinska razlika po poti: 158 m
Zemljevid:
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima):
Ogledov: 6.119
| 4 osebam je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
Veliko poti nas pripelje na lepo in večinoma prezrto Banjško planoto, katere najvišji vrh je Lašček.
Na skrajnem vzhodnem in najvišjem delu Banjške planote, tik ob robu nad Čepovansko dolino, se v ozkem pasu razprostira Lokovec. Ena izmed najdaljših in najbolj prostranih slovenskih vasi z manjšimi zaselki in samotnimi domačijami združuje tri Lokovce: Dolenji, Srednji in Gorenji Lokovec. Naše izhodišče je pri cerkvi v Srednjem Lokovcu, do katerega se lahko pripeljemo:
- iz Nove Gorice preko Banjšic ali Čepovana,
- iz Kanala preko Kanalskega Vrha in Banjšic ali preko Avč, Levpe in Kala nad Kanalom.
- iz Mosta na Soči preko Čepovana ali Kala nad Kanalom.
Tisti bolj pustolovskega duha pa se lahko pripeljete tudi iz Dolenje Trebuše.
a) Iz Nova Gorice sledimo oznakam za Bovec-Tolmin in nadaljujemo po Solkanski obvoznici oziroma, se zapeljemo skozi Novo Gorico do Solkana. V semaforiziranem križišču, nad pokopališčem v Solkanu, nadaljujemo v smeri Čepovan, Lokve in Sv. Gora po cesti, ki se vzpenja mimo kamnoloma. Kmalu za odcepom za Sv. Goro se levo odcepi cesta za Čepovan, Banjšice in Grgar, naravnost pa se cesta nadaljuje na Trnovo in Lokve. Z vožnjo nadaljujemo levo do Grgarja, kjer imamo dve možnosti: lahko zavijemo levo za Banjšice ali desno za Čepovan. Cesta preko Čepovana je slaba 2 km krajša, vendar je preko Banjšic veliko bolj razgledna, saj se nam ob dobri vidljivosti odpre prekrasen razgled na Julijske Alpe. Iz Čepovana nadaljujemo v smeri Banjšic in se po 3 km pripeljemo do Srednjega Lokovca. Iz Banjšic nadaljujemo v smeri Čepovana in po dobrih 5 km prispemo v Srednji Lokovec.
Nova Gorica – Čepovan – Sr. Lokovec: 24 km, Nova Gorica – Banjšice - Sr. Lokovec: 26 km.
b) Iz Kanala (iz smeri Nove Gorice je odcep malo pred Kanalom) se zapeljemo do Kanalskega vrha, kjer si lahko ogledamo ogromen bazen (15 ha) črpalne hidroelektrarne Avče, in nadaljujemo preko Bat in Banjšic do Srednjega Lokovca (22 km).
c) Iz Mosta na Soči nadaljujemo v smeri Cerkno, Idrija, Podbrdo do železniške postaje in sledimo cesti za Čepovan in Lokve. Strma, ovinkasta cesta nas pripelje do Čepovana, po še 3 km pa pridemo do Srednjega Lokovca. Most na Soči – Čepovan: 15,5 km, Čepovan - Sr. Lokovec: 3 km.
Opis poti:
Pot je nezahtevna, saj je na njej le nekaj krajših vzponov. Večinoma poteka po opuščenih kolovozih, med samotnimi zaselki in po gozdu. Najbolj primeren čas za obisk je od jeseni do pomladi, poleti je lahko zelo vroče, poti pa se hitro zarastejo. Pot je dobro markirana, vendar moramo biti zaradi neštetih razpotij zelo pozorni, da ne zaidemo. Če dolgo ne vidimo nobene markacije, zagotovo nismo na pravi poti. Prvi obisk ni priporočljiv v snežnih razmerah, saj pot velikokrat ni shojena, zaradi talnih markacij pod snegom in številnih razpotij pa bi težko našli pravo smer. Orientacija je kar zahtevna.
Pri cerkvi v Srednjem Lokovcu prečkamo cesto in nadaljujemo po kolovozu, ki se vzpenja mimo športnega igrišča in hiše, v kateri je Mali muzej kovaštva in stalna razstava o življenju in delu v Lokovcu rojenega škofa Metoda Piriha. Po krajšem strmejšem vzponu se pot v bolj zložnem vzponu nadaljuje skozi gozd. Pozorno sledimo markacijam. Na prvem razpotju takoj po prihodu v gozd zavijemo levo, kasneje, ko se pot položi, pa desno. Po približno 10-15 minutah nas kolovoz pripelje do asfaltirane ceste, po kateri nadaljujemo levo s krajšim vzponom po cesti. Asfalt se konča v križišču, kjer je oznaka za spominsko ploščo. Nadaljujemo po desni makadamski cesti. Pot se skoraj povsem položi in nas mimo skupine hiš pripelje do naslednjega razpotja, kjer zopet nadaljujemo desno in v rahlem spustu po makadamski cesti pridemo do zaselka Novo Mesto. Nadaljujemo po makadamski cesti skozi zaselek in naprej po desni širši cesti mimo večje domačije. Še naprej sledimo makadamski cesti, ki se rahlo spušča do naslednjega razpotja, kjer se nam z leve priključi kolovoz, cesta pa zavije desno. Na tem razpotju nas markacija na telefonskem drogu usmerimo na stezo, ki se s ceste v levo prečno vzpne v gozd. Lahko bi nadaljevali tudi po kolovozu levo in se priključili na pot iz Sr. Lokovca skozi Raštelo (možnost krajšanja krožne poti ob povratku).
Pot se skozi gozd zmerno vzpenja do nekaj porušenih hiš in se še naprej vzpenja do manjše jase, ki jo prečimo in se pričnemo spuščati skozi gozd. Pozorno sledimo markacijam in na razpotju nadaljujemo po levem kolovozu. Po krajšem spustu bomo prišli do mogočne samotne domačije z lepim kamnitim portalom. Steza nas popelje mimo hiše in po levi strani obhodi manjšo vrtačo. V gozdu se prične steza prečno spuščati (naravnost oz. levo navzgor se pride do nove hiše), vse dokler ne doseže manjšega kolovoza, po katerem se pričnemo vzpenjati v levo. Po nekaj minutah pridemo do naslednjega slabše označenega razpotja, kjer nadaljujemo z vzponom v levo. Kolovoz se razširi in nas po krajšem vzponu pripelje iz gozda. Markacija na drevesu nas vodi naravnost čez s travo poraslo pobočje, kolovoz, ki zavije levo, pa pelje do manjše obnovljene hiše. Po krajšem vzponu nadaljujemo po levem robu zaraščenega travnika (desno bomo videli ostanke hiše). Nadaljujemo po zatravljeni poti, ki se prične kmalu spuščati, nato pa zavije levo v gozd in se razširi v ožji kolovoz. Ta se sprva spušča, nato pa zavije levo, in se po par korakih prične vzpenjati v desno. Kmalu nas pripelje iz gozda, kjer na razpotju nadaljujemo desno in nadaljujemo s hojo po manj gosto poraščenem terenu. Po krajšem vzponu se prične pot spuščati in nas pripelje do asfaltirane ceste. Pred seboj bomo videli samotno domačijo, ki je tik pod vrhom hriba. Kratek čas nadaljujemo z vzponom po cesti v smeri domačije, na ovinku pa zavijemo levo, na slabšo makadamsko pot, in po nekaj korakih prispemo do večjega obračališča. Makadamska cesta zavije levo (če bi nadaljevali v tej smeri, bi se priključili na pot iz Sr. Lokovca skozi Raštelo), mi pa nadaljujemo desno, in se po stezi, ki gre skozi vrata pašne ograde, vzpnemo po levem robu večje vrtače. Po krajšem vzponu se priključimo na pot, ki pripelje od hiše na naši desni. Nadaljujemo levo in kmalu prispemo do naslednjega razpotja. Oznake nas usmerijo desno v gozd, naravnost pa bi prišli na pot iz Sr. Lokovca skozi Raštelo. Po 10-ih minutah strmega vzpona skozi gozd dosežemo razgledni travnati vrh Laščka.
V dobri vidljivosti se nam odprejo širni razgledi. Od Tržaškega zaliva na jugu, Furlanije in Dolomitov na zahodu, na severu pa kraljujejo Julijske Alpe z Matajurjem, Kaninskim pogorjem, Krnom in vencem Tolminskih in Spodnje Bohinjskimi gora, za katerimi kraljuje Triglav. Le proti vzhodu nam drevesa zastirajo razgled na Škofjeloško hribovje in Porezen.
V dolino se lahko opravimo po poti skozi Raštelo in tako opravimo lep krožen pohod. Z vrha sledimo oznakam za Lokovec – cerkev (1,45 h) in nadaljujemo s hojo po z gozdom poraščenem grebenu do razpotja, kjer zavijemo levo in sledimo oznakam za Lokovec - cerkev.
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
Diskusija o izletu Srednji Lokovec - Lašček (skozi Novo Mesto)
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.