Zadnji travnik - Obel kamen (Olševa)
Izhodišče: Zadnji travnik (1382 m)
Širina/Dolžina: | 46,4601°N 14,6907°E |
| |
Čas hoje: 2 h 15 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 529 m
Višinska razlika po poti: 590 m
Zemljevid: Kamniške in Savinjske Alpe 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 2.240
| 1 osebi je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
a) Zapeljemo se v Črno na Koroškem (do sem iz Raven na Koroškem ali iz Šoštanja preko prelaza Spodnje Sleme), nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Koprivni. V nadaljevanju se vzpenjamo ob reki Meži, mi pa do ostrega levega ovinka "spregledamo" vse leve in desne odcepe. Na omenjenem ovinku pa zavijemo desno v smeri Olševe (še naprej po asfaltni cesti Sveti Jakob) na makadamsko cesto, ki se postopoma prične strmo vzpenjati. V nadaljevanju se še nekaj časa vzpenjamo ob reki Meži, nato pa nekoliko slabša makadamska cesta zavije ostro levo. Malo višje sledi še oster desni ovinek, nato pa se cesta prečno vzpenja proti desni. Ko smo že precej visoko se v desno odcepi nekoliko ožja cesta proti bližnji Govševi planini, mi pa nadaljujemo naravnost in makadamski cesti sledimo do jase, kjer uzremo planinske smerne table za Olševo in Planinski dom Kumer. Parkiramo na primernem mestu ob planinskih smernih tablah.
b) Zapeljemo se v Luče (do sem iz Mozirja ali iz Kamnika čez prelaz Volovljek (Kranjski Rak)), nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Logarski dolini. V vasi Solčava zapustimo glavno cesto proti Logarski dolini in z vožnjo nadaljujemo desno v smeri Podolševe, prelaza Spodnje Sleme in Črne na Koroškem. V nadaljevanju cesta izgubi asfaltno prevleko, mi pa po nekaj kilometrih na križišču v Podolševi zavijemo desno proti Črni na Koroškem. Cesta, ki se v nadaljevanju v glavnem prečno vzpenja, pa nas čez čas pripelje do prelaza Spodnje Sleme. S prelaza se cesta prične spuščati, mi pa ji sledimo v smeri Črne na Koroške. Ko se po nekaj kilometrih spustimo v dolino, na križišču zavijemo levo ter se nato vzpenjamo ob reki Meži. Malo višje se v desno odcepi cesta proti Kumru, mi pa se po glavni cesti peljemo še približno 1 km, oz. to ostrega levega ovinka. Na začetku ovinka opazimo oznake za Olševo, ki nas usmerijo desno na makadamsko cesto. V nadaljevanju se še nekaj časa vzpenjamo ob reki Meži, nato pa nekoliko slabša makadamska cesta zavije ostro levo. Malo višje sledi še oster desni ovinek, nato pa se cesta prečno vzpenja proti desni. Ko smo že precej visoko se v desno odcepi nekoliko ožja cesta proti bližnji Govševi planini, mi pa nadaljujemo naravnost in makadamski cesti sledimo do jase, kjer uzremo planinske smerne table za Olševo in Planinski dom Kumer. Parkiramo na primernem mestu ob planinskih smernih tablah.
Opis poti:
Z neurejenega parkirišča nadaljujemo levo v smeri Olševe po poti, ki se nadaljuje po kolovozu in ki gre že po nekaj metrih v gozd. Kake 3 minute hodimo po kolovozu, nato pa nas markacije usmerijo rahlo levo na uhojeno in s puščicami označeno pešpot. Malo višje se ponovno pojavijo markacije, pot pa se vrne na kolovoz. Vzpon nadaljujemo po postopoma bolj strmem kolovozu, ki se višje nekoliko položi in zavije v desno. Od mesta, ko kolovoz zavije v desno, po njem hodimo le še nekaj 10 metrov, nato pa nas markacije usmerijo levo na spet bolj strmo pešpot, le ta pa nas hitro pripelje do lovskega bivaka Foršnerca.
Od lovskega bivaka nadaljujemo naravnost ter nato po nekaj metrih levo v breg. V nadaljevanju se pot prične strmeje vzpenjati skozi deloma macesnov gozd, kateri se višje razredči. Po nekajminutnem vzponu se pot položi in nas pripelje v manjšo krnico. Sledi nekaj minut zmernega vzpona, nato pa pot ponovno postane nekoliko bolj strma, le ta pa nas vodi čez vse bolj razgledna osojna pobočja Olševe. Višje pot zavije levo ter se prečno vzpne do manjše grape, po kateri se čez grušč povzpnemo na greben Olševe.
Greben dosežemo na označenem razpotju, kjer nadaljujemo desno v smeri Govce, najvišjega vrha prej omenjenega grebena (levo preval Spodnje Sleme in Raduha). Pot naprej se nadaljuje po levi, večinoma južni strani grebena, kjer preči nekaj bolj strmih in na dveh mestih tudi izpostavljenih pobočij (predvsem v mokrem in snegu nevarnost zdrsa). V nadaljevanju se pobočje nekoliko položi, pot pa nekoliko bolj vzpne. Ob lepih pogledih proti goram nad Logarsko dolino hitro dosežemo nekakšen stranski greben, po katerem se v nekaj minutah povzpnemo na glavni greben Olševe. Tu pot zavije v levo in nas po nekaj 10 korakih nadaljnje hoje pripelje na Govco.
Z Govce se pričnemo spuščati po razglednem grebenu, nato pa pot z grebena zavije levo navzdol in nas hitro pripelje na označeno razpotje. Nadaljujemo desno v smeri proti Obel kamnu (naravnost navzdol Potočka zijalka in Podolševa), kjer najprej prečimo pobočja proti levi, nato pa se pričnemo strmo vzpenjati. Zadnji del vzpona, preden dosežemo greben je tehnično zahtevnejši in ni varovan. Nad kratkim zahtevnim delom dosežemo razgleden greben, po in ob katerem nadaljujemo vse do Obel kamna, katerega prepoznamo po mejnem kamnu s št. XXII 1.
Z vrha lahko nadaljujemo še do približno 10 minut oddaljenega križa, kjer se nahaja tudi vpisna skrinjica.
Zadnji travnik - Govca 1:45, Govca - Obel kamen 0:30.
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
Diskusija o izletu Zadnji travnik - Obel kamen (Olševa)
|
branco13. 07. 2024 21:00:43 |
Cudovita pot, čudovita Olševa
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.