Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Uporabniško ime:
Geslo:
Prijava
Še niste registrirani? Registracija.
Ste pozabili geslo?
Anketa
Ali ste že bili na Lubniku (1025 m)?
Glasuj
Novice / Koper vsaj še štiri leta prizorišče zmagovite tekme...

Koper vsaj še štiri leta prizorišče zmagovite tekme...

19.12.2024
Koper vsaj še štiri leta prizorišče zmagovite tekme svetovnega pokala v športnem plezanju.

Planinska zveza Slovenije je od Mednarodne zveze za športno plezanje prejela uradno potrditev, da bo tekma svetovnega pokala tudi naslednja štiri leta v Sloveniji. Poleg tega razveseljuje informacija, da so tekmovalci in ekipe izmed vseh letošnjih postojank svetovnega pokala tekmo v težavnostnem plezanju v Kopru ocenili z najvišjo oceno. Svojo udeležbo na domači tekmi 5. in 6. septembra 2025 je že napovedala dvakratna olimpijska prvakinja in petkratna športnica leta Janja Garnbret. Ob tolikšni priljubljenosti športnega plezanja, ki je pravkar dobilo tudi najcelovitejši priročnik Osnove plezanja, pa si zveza pri organizaciji tako odmevnega dogodka želi večjo podporo države.

Mednarodna zveza za športno plezanje (IFSC) je med 9. in 11. decembrom v Torinu organizirala sestanek organizatorjev tekem svetovnega pokala v športnem plezanju, na katerem je Planinska zveza Slovenije (PZS) prejela uradno potrditev, da bo tekma svetovnega pokala tudi naslednja štiri leta v Sloveniji. Planinska zveza organizira tekme svetovnega pokala praktično od vsega začetka - Kranj je gostil kar 25 tekmovanj med letoma 1996 in 2021, leta 2022 pa se je ob vse strožjih zahtevah IFSC tekma preselila v Koper, kjer že tri leta piše novo zgodbo o uspehu.



Sestanka v Torinu sta se udeležila organizacijski vodja tekme svetovnega pokala v Kopru Matej Planko in generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu, zadovoljen z izkupičkom mednarodnega srečanja: "V veliko veselje nam je, da smo na sestanku z mednarodno zvezo dobili uradno potrditev, da bo tekma svetovnega pokala tudi naslednja štiri leta v Sloveniji, čeprav smo do zdaj morali kandidirati vsako leto posebej. Potrditev organizacije tekme za takšno obdobje vnaprej je pokazatelj velikega napredka dogodka in zaupanja v organizacijo. Zagotovo pa je pomagal tudi dober obisk gledalcev in dejstvo, da so športniki in ekipe izmed vseh letošnjih tekem svetovnega pokala v športnem plezanju tekmo v Kopru ocenili najvišje."

V olimpijsko zaznamovani tekmovalni sezoni 2024, ko je bil zaradi olimpijskih iger in že prej kvalifikacij svetovni pokal nekoliko okrnjen, je bilo devet tekem svetovnega pokala v športnem plezanju, od tega tri v Aziji, ena v Združenih državah Amerike in pet v Evropi. Že Kranj je bil vselej med tekmovalci zelo priljubljeno prizorišče tekem, Koper pa je v močni konkurenci z ameriškim Salt Lake Cityjem, kitajskima Wujiangom in Keqiaom, južnokorejskim Seulom, avstrijskim Innsbruckom, francoskima Chamonixom in Brianconom ter češko Prago pokazal, da je Slovenija dom ne le najboljših športnih plezalk in plezalcev, ampak tudi najboljših organizatorjev tekem svetovnega pokala.



Plezalni center Plus Climbing Koper bo tekmo svetovnega pokala gostil 5. in 6. septembra 2025, kot zadnje prizorišče pred svetovnim prvenstvom v Seulu, ki bo sklenilo tekmovalno sezono. Na koledarju IFSC bo prihodnje leto sicer dvanajst tekem svetovnega pokala, po šest v vsaki disciplini - težavnostnem, balvanskem in hitrostnem plezanju. Poleg Slovenije bodo še na Kitajskem (Keqiao, Wujiang), v Indoneziji, Braziliji (Curitiba), ZDA (Salt Lake City, Denver), na Češkem (Praga), v Švici (Bern), Avstriji (Innsbruck, Celovec), na Poljskem (Krakov), v Franciji (Chamonix) in Španiji (Madrid).

Organizacija tekem se vsako leto dviguje na višjo raven, trend športnega plezanja pa raste, tako po svetu kot v Sloveniji. "Organizatorji se soočamo s številnimi izzivi, velika primerjalna razlika pa je, da so tekme svetovnega pokala v športnem plezanju v tujini v veliki meri sofinancirane iz javnih sredstev, govorimo kar o polovici proračuna dogodkov. V Sloveniji se na državni ravni za zdaj podpira samo evropska in svetovna prvenstva, tekem svetovnega pokala pa - ne glede na obisk in prepoznavnost - žal še ne. Planinska zveza Slovenije je pobudo že podala in upamo, da se bo tudi na tem področju kaj spremenilo," je za primerjavo ponazoril Damjan Omerzu.

"Vesela sem, da bo tekma v Kopru zagotovo tudi naslednja štiri leta, saj je to zelo pomembno za slovensko plezanje in obenem ena mojih najljubših tekem svetovnega pokala. Vsako leto znova mi je v veselje in čast nastopati pred domačimi navijači in že zdaj lahko zagotovim, da se v Kopru vidimo septembra prihodnje leto," je novico navdušeno sprejela tudi prva dama športnega plezanja Janja Garnbret, ki je septembra v Kopru s svojo zmagovito predstavo očarala domače in tuje navijače. Da mu je tekma v Kopru zelo pri srcu, je po septembrski zmagi na Obali izpostavil tudi olimpijski prvak, Britanec Toby Roberts: "V Koper prihajam na tekmo, ker mi je mesto tako všeč, res je odlično prizorišče tekme svetovnega pokala, ki je ena mojih najljubših v sezoni."

Dvakratna olimpijska in osemkratna svetovna prvakinja, ki je poleg tega osvojila tri naslove evropske prvakinje, rekordnih 46 zmag v svetovnem pokalu in deset naslovov skupne zmagovalke svetovnega pokala, je 11. decembra že petič postala slovenska športnica leta, 7. decembra pa prejela zlati častni znak PZS za izjemen prispevek k prepoznavnosti in priljubljenosti športnega plezanja doma in v tujini ter že drugo zlato olimpijsko medaljo. Prav po Janjini zaslugi zanimanje za ta šport v Sloveniji skokovito raste, vrata odpirajo plezalni centri, Planinska založba pa je izdala najcelovitejši priročnik Osnove plezanja, namenjen vsem, ki želijo izvedeti čim več o skalnem plezanju, in se osredotoča predvsem na moderni in varni zvrsti športnega in balvanskega plezanja.

Avtor priročnika Jurij Ravnik je športni plezalec z zavidljivo kilometrino in izkušen plezalni pedagog, dolgoletni inštruktor in trener. Med drugim je ustanovil in prvih pet let vodil slovensko paraplezalno reprezentanco, preizkusil se je kot vodja izobraževalnih programov pri PZS, dlje časa je tudi aktivni opremljevalec in sodelavec Projekta O.S.P. Kot poudarja, bodo v priročniku Osnove plezanja "tako popolni laiki kot začetniki in tisti nekoliko izkušenejši spoznali osnovno izrazoslovje, pristope in opremo ter za varnost ključne vrvne manevre z vsemi podrobnostmi primernega varovanja. Ko bo poskrbljeno za to, pa se lahko posvetijo tudi brušenju svoje plezalne tehnike in sestavljanju kakovostnih treningov ter psiholoških pristopov".

Ne glede na to, da je knjiga namenjena pretežno ljudem, ki šele začenjajo svojo pot v vertikalnem svetu, pa vsebuje tudi veliko naprednega znanja, tako da je zanimiva tudi boljšim plezalcem, ki bi radi napredovali in nadgradili svoje znanje, za kar jim pravkar izdani priročnik lahko ponudi nekaj nadaljevalnih vsebin in jih usmeri naprej v raziskovanje, kar je na koncu tudi bistvo plezanja.
     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Pogoji uporabe, Zasebnost in piškotki