Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Uporabniško ime:
Geslo:
Prijava
Še niste registrirani? Registracija.
Ste pozabili geslo?
Anketa
Ali ste že bili na Lubniku (1025 m)?
Glasuj
Novice / Spominska slovesnost na Okrešlju

Spominska slovesnost na Okrešlju

10.06.2007

Letos mineva 10 let, odkar se je pri usposabljanju na grebenu Turske gore smrtno ponesrečilo pet gorskih reševalcev. Njim in vsem smrtno ponesrečenim reševalcem smo se poklonili s spominsko slovesnostjo, ki je bila pri spominskem obeležju na Okrešlju v soboto, 9. junija 2007. Potekala je v organizaciji Društva GRS Bohinj in v sodelovanju s Policijo. Zbralo se je približno 300 ljudi.
Sveto mašo je daroval župnik Ivan Jagodic iz Srednje vasi pri Bohinju. Zbrane je najprej pozdravil Miro Pogačar, predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije. Povedal je, da so med zbranimi tudi nekateri, ki so bili pred desetimi leti na kraju nesreče. »Gorsko reševanje je kot zasvojenost, ko enkrat občutiš, da si pomagal človeku, mu morda celo rešil življenje, to težko pozabiš. Ko so ponesrečeni odšli od nas, se je življenje najbližjih spremenilo. Bolečina je v desetih letih popustila, spomin pa ne. Tudi ta dogodek je botroval kasnejšim organizacijskim spremembam.« Na koncu se je zahvalil tistim, ki so pripravili slovesnost, in vsem zaželel varen korak v gorah.
V nadaljevanju je prisotne pozdravil Rudolf Skobe, podpredsednik Planinske zveze Slovenije. Zahvalil se je prisotnim za množični odziv in vsem gorskim reševalcem za požrtvovalno delo. Zadnji je govoril Jože Romšek, generalni direktor Policije. V imenu ministra za notranje zadeve je pozdravil udeležence slovesnosti. Povedal je, »kar mu leži na srcu, in sicer: spomin in drugič: opomin. Razen prve svetovne vojne v zgodovini ni bilo hujše nesreče, kot se je zgodila na Okrešlju. Slovenski policisti delujemo strokovno korektno in upoštevamo vsa navodila in poskušamo poskrbeti sami zase. Vsi, ki zahajajo v gore, morajo paziti nase, biti psihično in fizično pripravljeni in vedno pomisliti, kaj bo, če se kaj zgodi.«  Na koncu je zaprosil za minuto molka.

Sledil je kulturni program, v katerem sta sodelovala člana Gledališča Bohinjska Bistrica Samo Gardener in Klemen Langus, ki sta brala odlomke iz knjig Janija Kokalja Trenutki in Marijana Lipovška Steze, smučišča in skale, zapel je moški pevski zbor France Urbanc, zaigrali so pihalci Godbe Bohinj in Godbe Policije.

Ob koncu sta ob spomeniku položili venca delegaciji Gorske reševalne zveze Slovenije in Policije.


Vir: www.grzs.si

     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Pogoji uporabe, Zasebnost in piškotki