15.02.2012
Nominirana kar dva slovenska prvenstvena vzpona!
20. podelitev Zlatega cepina Piolets d Or za najboljši, najpomembnejši alpinistični vzpon na svetu v letu 2011 bo potekala od 21. do 24. marca 2012 v francoskem Chamonixu in Courmayeuru (Italija). Med šestimi nominiranimi alpinističnimi vzponi za alpinističnega Oskarja 2012 je žirija ob bok ostalim štirim vzponom s celega sveta postavila kar DVA SLOVENSKA VZPONA: vzpon odprave Charakusa 2011 na K7 West (smer Sanjači zlatih jam) in smer odprave Kitajska 2011 v Xuelian Nort East, poimenovana Raz zaupanja.
Za 20. izbor nominirancev za najvišje alpinistično priznanje na svetu Zlati cepin - Piolets d Or - je strokovna žirija, ki ji predseduje ameriški alpinist Michael Kennedy, kar mesec dni razpravljala in študirala alpinistične vzpone s celega sveta, da bi naredila izbor najboljših šestih. Odločili so se za vzpone, ki najboljše ponazarjajo raziskovalni alpinizem na visoki tehnični ravni v minimalnem slogu ob upoštevanju varovanja okolja.
Šest izbranih s seznama 88 vzponov, opravljenih v letu 2011 na gore po vsem svetu, je zaveza sposobnosti in odločnosti 15 alpinistov, ki so vztrajali v pogosto težkih pogojih v malo znanih gorskih verigah. Indijski Karakoram, Xuelian Feng, Kirgizistan, Patagonija, Gangotra-Gharwal, Charakusa ... Samostojnost in močan timski duh so bili ključnega pomena v teh redko obiskanih visoko ležečih območjih.
Nominirani alpinisti bodo na podelitvi v Courmayeuru in Chamonixu od 21.-24. marca predstavili svoje vzpone, in eden izmed teh bo nagrajen z Zlatim cepinom: izkazana mu bo čast za najbolj opazen vzpon v alpskem stilu v letu 2011.
Vsi slovenski alpinisti so s svojimi vzponi za letošnji Zlati cepin nominirani prvič.
Kot je povedal naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, ki je že dvakrat prejel Zlati cepin (1992, 2007), »je izbor dal težo ideji. Realizirana ideja pa je kot športni dosežek vrhunske kakovosti. Da imamo med šestimi nominacijami kar dva slovenska vzpona, je odličen znak, da je slovenski alpinizem na pravi poti.«
Ob tem Planinska zveza Slovenije ter njeni Komisija za alpinizem in Komisija za odprave v tuja gorstva prvič ustanavljajo slovensko mladinsko alpinistično reprezentanco, katere namen je doseganje kvalitetnih (vrhunskih) vzponov, spodbujanje in izražanje posameznikove plezalske in organizacijske sposobnosti ter izbiranje in uresničevanje lastnih kvalitetnih alpinističnih ciljev (doma, v Alpah in v drugih gorstvih). Ideja je tudi, da bi bili člani reprezentance čim več v stiku z različnimi alpinisti, ki imajo za sabo pomembnejšo alpinistično kilometrino, se od njih učili, prejemali plezalne in ostale izkušnje, ki se plezanja dotikajo posredno. Tako priznanje - dve nominaciji za Zlati cepin - pomeni veliko priznanje slovenskemu alpinizmu, celotnemu alpinističnemu izobraževalnemu sistemu PZS in Sloveniji. V skupino kandidatov za reprezentanco, ki jo bo vodil alpinist Marko Prezelj, sta bila izbrana tudi mlada alpinista Luka Stražar in Nejc Marčič, nominirana za Zlati cepin 2012.
V strokovni žiriji za najvišje alpinistično priznanje Zlati cepin 2012, ki ji predseduje ameriški alpinist Michael Kennedy so še člani: alpinist Valeri Babanov (Rusija/Kanada), alpinist Alberto Inurrategi (Španija), alpinistka Ines Papert (Nemčija), alpinist Liu Yong (Kitajska) in novinar Alessandro Filippini (Italija).
Strokovna komisija za Zlati cepin 2012 je med številnimi alpinističnimi vzponi nominirala naslednjih šest alpinističnih vzponov za Zlati cepin 2012:
Peak Pobeda (7439 m): nova smer v severni steni, imenovana Dollar Road (2500 m: Russian 6B: 5.9/5.10 M5, 6 dni, alpski slog), plezala: Denis Urubko in Gennadiy Durov (Kazahstan).
Saser Kangri II (7518 m): prvenstveni vzpon na vzhodni vrh; druga najvišja deviška gora na svetu in drugi najvišji vrh, ki ima prvenstveni vzpon v pravem alpskem slogu. Jugozahodna stena - The Old Breed (1700 m: WI4 in M3), plezali: Mark Richey, Steve Swenson in Freddie Wilkinson (ZDA).
K7 West (6615 m): prvenstveni vzpon, severovzhodna stena, smer se imenuje Sanjači zlatih jam (1600 m, VI/5, M5, A2, v štirih dnevih iz tabora na vrh in nazaj), plezala: Luka Stražar in Nejc Marčič (Slovenija).
Xuelian Nort East (6249 m): prvenstveni vzpon po SZ razu, smer se imenuje Raz zaupanja (2400 m + 400 m vršnega grebena, ED2, AI5, M5+,+ 400 m vršnega grebena, D; 36, 5 h efektivnega plezanja), plezali: Aleš Holc, Peter Juvan in Igor Kremser (Slovenija), sestop: JV stena, smer Seračina (2000 m, AI3, 60-80°). Smer Raz zaupanja je posvečena alpinistu Andreju Magajnetu, ki se je smrtno ponesrečil 8. marca 2011.
Meru Central (6310 m): nova smer, vzhodni steber - The Sharks Fin (1400 m, A4 (Difficult mixed free and aid climbing), 12 dni za vzpon, 2 dni za sestop), plezali: Conrad Anker, Renan Ozturk in Jimmy Chin (ZDA).
Torre Egger (2850 m): južna stena, nova smer Venas azules nad sedlom Col of Conquest (dosežen po El Arco de los Vientos, 950 m (od teh 350 m prvenstveno), 6a, A1, AI6 (95°), M5, alpski slog v dveh dneh in z bivakom na sedlu), plezala: Bjorn-Eivind Aartun in Ole Lied (Norveška).
Bjorn-Eivind Aartun se je žal 10. februarja 2012 smrtno ponesrečil pri plezanju na Norveškem.
Alpinista Luka Stražar in Nejc Marčič (K7 West, smer Sanjači zlatih jam) sta bila nominacije izredno vesela, takole sta po prejetem prvem organizatorjevem obvestilu dejala: »Kaj nama pomeni nominacija? Da bova nominirana za tako nagrado, si zagotovo nisva mislila, sva pa preplezala krasno smer na čudovit vrh in upava, da jo bo kdo ponovil. :)
Ko sva preplezala smer sva bila srečna, da je konec naporov, seveda pa nikakor nisva razmišljala o tovrstni nagradi. Do sedaj so bile nominirane naveze in posamezniki vrhunskega kova, ki jih spoštujeva, a večino jih poznava le preko medijev. Da sva nominirana poleg vseh teh legend, neverjetno, res sva vesela! Seveda čestitava tudi drugi slovenski navezi! Bravo naši! Če bi prejela Zlati cepin ... Če bi ga prejela, bi bil cepin bolj kot nagrada to vzpodbuda za naprej! Že s samo nominacijo veva, da sva na pravi poti in da delujeva dobro.«
Luka Stražar je bil 24. januarja 2012 na Alpinistično plezalnem večeru v Domžalah proglašen tudi za najperspektivnejšega slovenskega alpinista za leto 2011.
Alpinisti Aleš Holc, Peter Juvan, Igor Kremser (Xuelian Nort East (6249 m), smer Raz zaupanja) so o tem, kaj jim nominacija pomeni, dejali:
Peter Juvan: »Nad nominacijo sem zelo presenečen, nisem je pričakoval, predvsem ker se medijsko nismo pretirano izpostavljali, še posebej ne izven Slovenije. Ob besedah Marka Prezlja, ki nam je prvi čestital za nominacijo, sem začel razmišljati o medijski pozornosti, ki je danes zelo visoko cenjena; vzbudi nam občutke zadovoljstva in sreče, na žalost pa tudi neko praznino, ko žarometi ugasnejo. Meni osebno so občutki zadovoljstva in sreče, ki jih deliš s soplezalci na vrhu gore, ljubši kot tisti občutki pod žarometi, saj gora ostaja kot pričujoč dokaz veličine nekega dejanja, novinarji pa se razkropijo in črke zbledijo.«
Aleš Holc pravi, da je nominacija pohvala za njihov lanski vzpon; Igor Kremser pa da mu je »predvsem v veselje, da je nekdo opazil tvoj vzpon, v katerega si vložil veliko truda.«
Zlati cepin kot najvišja alpinistična nagrada na svetu »je veliko priznanje alpinistične javnosti za vzpone, ki so od akterjev zahtevali visok nivo obveze, po svojih karakteristikah pa so različni in zato neprimerljivi. Ne zavidam žiriji, ki mora izmed njih izbrati enega, najboljšega, zgolj zato, ker je zmagovalec lahko le eden. Poleg priznanja zlati cepin kot prireditev meni predstavlja predvsem smernice razvoja današnjega alpinizma, to je hitro, lahko in prosto, torej smernice, ki jih že nekaj časa spodbuja tudi slovenska Komisija za alpinizem, in glede dejstvo, da sta dve letošnji nominaciji odšli v majhno Slovenijo, uspešno. Osebno mi je ta stil všeč tudi zato, ker je tako naš (torejs strani alpinistov) vpliv na okolico minimalen, kar pomeni, da bodo tudi naši zanamci lahko doživljali podobne občutke kot smo jih mi, ki smo kot prvi stopili na nek deviški kos Zemlje,« je razložil Peter Juvan. Njegov soplezalec Igor Kremser je še dodal, da »bolj pomembna se mi zdi sama nominacija, Zlati cepin pa je le rekvizit, ki ga dobi v roke tista naveza, katere vzpon po mnenju komisije« izstopa.«
Ste si mislili, ko ste smer preplezali, da je možno, da bi jo prepoznali kot eno izmed šestih najpomembnejših alpinističnih vzponov v letu 2011?
Peter Juvan: »Misel na zlati cepin nas je pravzaprav spremljala cel čas odprave, saj smo vse informacije v zvezi z odpravo dobili s strani Bruce Normanda, ki si je ravno tu v družbi z Kyle Dempsterjem in Jed Brownom pred dvema letoma priplezal svoj Zlati cepin za vzpon v Xuelian West. Ta gora me je s svojo podobo fascinirala takoj ob prihodu v bazo, saj je od tam videti kot zdaleč najbolj mogočna med vsemi sateliti Xueliana. Ob njej Xuelian NE zgleda kot pohlevnež. Svojo pravo podobo je pokazal šele dva tedna kasneje, ko smo se premaknili pod njegovo vznožje. Priznati moram, da sem oba vzpona nehote začel primerjati med seboj, vendar zgolj v smislu načrtovanja našega vzpona, nikoli pa nisem pomislil, da bo naš vzpon tako prepoznaven v alpinistični javnosti kot je bil vzpon na West.«
Aleš Holc: »Slabo leto sem bil zagledan v to goro. Z veliko težavami sem organiziral odpravo in zbral ekipo. Dobro sem se pripravil na vzpon ter bil nagrajen s tem, da sem splezal s Petrom in Igorjem ta raz in prišel na hrib. Motivacija je bila ogromna. Zaradi njega sem šel za mesec in pol na Kitajsko. Moje misli so bile usmerjene v to, kako bomo to dobro naredili in se varno vrnili domov k svojim dragim. Plezam zaradi teh doživetij in občutij, to je moja nagrada, ki sem jo deležen vsakič, ko grem v hribe; in zato bom še velikokrat šel ...«
Igor Kremser: »Vedno sem bil mnenja, da sam vzpon ni slab, z ostalim stvarmi se pa nisem nikoli obremenjeval, kaj bi lahko za ta vzpon dobili. Ti da pa tak vzpon zelo veliko motivacije.«
Več o naših dveh nominiranih alpinističnih vzponih:
Zlati_cepin2011_nominacija_PRV_na_K7_West_foto_odprave_Chrakusa2011K7 West (6615 m): prvenstveni vzpon, severovzhodna stena,smer se imenuje Sanjači zlatih jam, 1600 m, VI/5, M5, A2, v štirih dnevih iz tabora na vrh in nazaj), plezala: Luka Stražar in Nejc Marčič (Slovenija)
Ko so prišli v dolino Charakusa, v bazo, je mogočni steber K7 West padel v oči Nejcu Marčiču in Luki Stražarju ter ju popolnoma prevzel. Nanj sta v čistem alpskem slogu, hitro, lahko, direktno na vrh potegnila novo, prvenstveno smer. Poimenovala sta jo Sanjači zlatih jam. Ta smer je šele druga smer prav na vrh K7 West, prvo smer so nanj splezali naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, Steve House in Vince Anderson leta 2007. Sanjači zlatih jam je tako druga smer na vrh in izjemno je tudi dejstvo, da sta obe smeri do vrha SLOVENSKI.
Zlati_cepin2011_nominacija_PRV_na_K7_West_Marcic_Strazar_foto_odprave_Chrakusa2011Luka je takole opisal vzpon in težavne dele: »Za smer sva porabila 4 dni, večinoma je bil v spodnjem delu led, zgoraj pa skalni skoki/kombinirano plezanje. Čim bolj sva se poskušala držati grebena, ker je ta del precej obešen s seraki. Iz baze sva začela ob 3. uri zjutraj, sledili sta 2 uri dostopa po melišču, nato sva začela plezati po strmem snegu in ledu do bivaka na grebenu (do 19.30). Naslednji dan je bil tehnično najzahtevnejši, šlo je za kombinirano plezanje. Bilo je težje od pričakovanega. Ta dan sva preplezala 250 m ter postavila bivak na grebenu. Naslednji dan sva ugotovila, da nadaljevanje po zamišljeni smeri naprej z opremo, ki sva jo imela in v trenutnih razmerah, ni mogoče, zato sva zgornji skalni del obšla po desni strani grebena in nadaljevala pod seraki. Vrh sva dosegla ob 9. uri, nato pa sestopila do prvega bivaka. Naslednji dan sva v slabem vremenu sestopila do baze. Vreme je bilo razen zadnjega dne odlično.«
Zlati_cepin2011_nominacija_PRV_Xuelian_North_East_foto_Peter_JuvanXuelian Nort East (6249 m): prvenstveni vzpon po SZ razu, smer se imenuje Raz zaupanja (2400 m + 400 m vršnega grebena, ED2, AI5, M5, D; 36, 5 h efektivnega plezanja), plezali: Aleš Holc, Peter Juvan in Igor Kremser (Slovenija), sestop: JV stena, smer Seračina (2000 m, AI3, 60-80°).
Smer Raz zaupanja je posvečena alpinistu Andreju Magajnetu, ki se je smrtno ponesrečil 8. marca 2011.
Zlati_cepin2011_nominacija_PRV_Xuelian_North_East_Juvan_Kremser_Holc_foto_Ales_Holc
Na Xuelian NorthEast, 6249 m, so Aleš Holc, Peter Juvan in Igor Kremser naredili prvi pristop, prvo prečenje gore ter splezali prvenstveno smer po severozahodnem razu. 2400 metrov visoko in štiri kilometre dolgo kombinirano smer na torej še neosvojeni Xuelian NorthEast so poimenovali Raz zaupanja in jo posvetili prijatelju, alpinistu Andreju Magajnetu, ki se je smrtno ponesrečil 8. marca 2011. Prav tako je bila prvenstvena njihova smer sestopa z Xuelian NorthEast preko jugovzhodne stene. »Celo smer smo plezali, seveda na alpski način, navezani in večino simultano, hkrati - zato je bilo potrebnega veliko zaupanja - od tod tudi ime smeri,« je dejal vodja odprave Aleš Holc.
Dosedanji prejemniki Zlatega cepina
Slovenski prejemniki Zlatega cepina:
- prvi Zlati cepin na sploh (leta 1992) je šel v roke Slovencema Marku Prezlju in Andreju Štremflju za prvenstveni vzpon po južnem stebru osemtisočaka Kangčendzenge (8476 m) leta 1991.
- leta 1997 sta ga prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v SZ steni Ama Dablam (6812m) v Nepalu.
- leta 2007 je nagrado Zlati cepin že drugič prejel Marko Prezelj, in sicer skupaj z Borisom Lorenčičem za preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m) leta 2006.
- istega leta (2007) je prejel Zlati cepin po mnenju občinstva še Pavle Kozjek.
Še več pa je bilo predlaganih in nominiranih alpinističnih vzponov naših alpinistov (Prezelj in Štremfelj sta bila nominirana leta 1996 za vzpon v Patagoniji leta 1995, Prezelj je bil nominiran tudi leta 2002 (za vzpon v 2001), Humar pa za leti 1999 in 2004).