Passo Gardena - Cima Pisciadu (Via Ferrata Brigata Tridentina)
Izhodišče: Passo Gardena (1956 m)
Širina/Dolžina: | 46,54742°N 11,82125°E |
| |
Ime poti: Via Ferrata Brigata Tridentina
Čas hoje: 4 h
Zahtevnost: izjemno zahtevna označena pot
Ferata: C
Višinska razlika: 1029 m
Višinska razlika po poti: 1070 m
Zemljevid: Tabacco 07 1:25.000
Priporočena oprema (poletje): čelada, komplet za samovarovanje
Priporočena oprema (zima): čelada, komplet za samovarovanje, cepin, dereze
Ogledov: 6.564
| 2 osebam je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
a) Iz Kranjske Gore preko Korenskega sedla do Avstrije, kjer v prvem večjem križišču nadaljujemo levo proti Podkloštru / Arnoldstein in Trbižu / Tarvisio. Ob koncu kraja Podklošter nas oznake za Šmohor / Hermagor usmerijo desno na regionalno cesto, po kateri se mimo omenjenega kraja peljemo do konca Ziljske doline, oz. točneje do kraja Kötschach-Mauthen, kjer zavijemo desno proti kraju Oberdrauburg. Pot naprej nas vodi čez alpski prelaz Gailbergsattel (982 m), za katerim se spustimo v omenjeni kraj. Za tem, ko prečimo most preko reke Drave, nadaljujemo levo proti kraju Lienz. V glavnem krožišču v Lienzu nadaljujemo "levo" v smeri kraja Sillian in Italije. Naprej prečimo državno mejo med Avstrijo in Italijo, mi pa glavni cesti sledimo mimo krajev Dobbiaco / Toblach, Villabassa / Niederdorf, Monguelfo - Tesido / Welsberg - Taisten, Brunico / Bruneck. Le malo za zadnjim omenjenim krajem, mimo katerega vodi obvoznica, pa zavijemo levo v dolino Alta Badia. Naprej se peljemo po omenjeni dolini in v kraju La Villa zavijemo desno proti prelazu Passo Gardena. V nadaljevanju sledimo vzpenjajoči se cesti do velikega parkirišča nekaj ovinkov pred prelazom Passo Gardena. Pri parkirišču je tudi velika tabla z napisom »Via Ferrata – Klettersteig«.
b) Iz Nove Gorice se zapeljemo v Italijo ter se naprej po avtocesti peljemo do kraja Portogruaro, kjer na avtocestnem razcepu zavijemo v smeri Kraja Belluno. Avtocesti sledimo do njenega konca (ne zavijemo v smeri proti kraju Belluno), nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Cortini d'Ampezzo. Ko prispemo v Cortino d'Ampezzo, pa se držimo oznak za alpski prelaz Passo Falzarego. Na prelazu Passo Falzarego (2105 m) zavijemo desno v smeri Alta Badie ter se najprej vzpnemo na sosednji prelaz Passo Valparola (2192 m), od tam pa se spustimo v omenjeno dolino. V kraju La Villa zavijemo levo proti prelazu Passo Gardena. V nadaljevanju sledimo vzpenjajoči se cesti do velikega parkirišča nekaj ovinkov pred prelazom Passo Gardena. Pri parkirišču je tudi velika tabla z napisom »Via Ferrata – Klettersteig«.
Opis poti:
S parikirišča se usmerimo levo za oznakami »Via Ferrata Tridentina«. Pot sprva preči pobočje proti vzhodu in poteka večinoma ob ruševju in redkih macesnih. Pot, ki se tudi rahlo spusti nas kmalu pripelje do začetka zavarovane poti.
Zavarovana pot se v začetku strmo vzpne s pomočjo skob, nato pa se nekaj časa vzpenja ob jeklenici po običajno vlažnem terenu navzgor. Sledi še krajši vzpon po skobah, nato pa pridemo na položnejša pobočja. Pot nas nato vodi mimo velikih balvanov in nas pripelje do razpotja.
Na razpotju nadaljujemo rahlo levo za oznakami »Pisciadu Via Ferrata«. Pot nato preči pobočja proti jugu in pred seboj bomo kmalu opazili slap. Kmalu pridemo ponovno do razpotja in nadaljujemo desno proti slapu za oznakami »Pisciadu Via Ferrata«.
Desno od slapa ponovno vstopimo v steno in se pričnemo strmo vzpenjati po zavarovani poti Via Ferrata Brigata Tridentina. Pot je v nadaljevanju zelo dobro zavarovana in se ves čas vzpenja desno od široke grape po kateri teče potok s številnimi slapovi. S poti imamo ves čas čudovite razglede na prepadne stene okoliških vrhov ter navzdol proti kraju Colfosco in Alta Badii.
Zavarovana pot kasneje zavije nekoliko v levo in nas pripelje do razpotja. Levo lahko zapustimo zavarovano pot in se po lažjem terenu vzpnemo proti koči Pisciadu. Desno pa nadaljujemo po zavarovani poti, ki se vzpenja po stenah stolpa Torre Exner. Pot v tem delu postane še nekoliko zahtevnejša in pri vzponu je potrebno imeti tudi nekaj moči v rokah. Pot se nekajkrat navpično vzpne, v pomoč pa so nam skobe in krajša lestev. Višje pot preči steno v levo in nas pripelje do visečega mostu. Od mostu sledi le še kratek vzpon ob jeklenici, nato pa se zavarovana pot konča.
Razgledna pot v nadaljevanju zavije nekoliko v levo in sledi še nezahteven vzpon do koče Rifugio Pisciadu.
Od koče nadaljujemo proti jugu za oznakami »Cima Pisciadu, Rif. Boe« in se spustimo proti jezeru. Pot nato zavije v desno in v vzponu preči melišča na levi strani jezera. Pot tu poteka pod strmimi stenami vrha Pisciadu in nas pripelje na nekoliko bolj strma pobočja. V nadaljevanju pot zavije v levo in se prične nekoliko strmeje vzpenjati s pomočjo varoval. Pri vzponu je potrebno nekaj previdnosti, samovarovanje pa ni nujno potrebno.
Pot nato postane ponovno manj strma in nas po dolini imenovani Val de Tita pripelje do razpotja na južni strani vrha Pisciadu.
Desno vodi pot proti koči Rifugio Boe, mi pa se usmerimo levo proti vrhu Pisciadu. Pot v nadaljevanju postane nekoliko bolj strma in na nekaj mestih si je pri vzponu potrebno pomagati tudi z rokami. Pot proti vrhu se sicer ves čas dokaj strmo vzpenja in ni zavarovana zato nekaj več previdnosti ni odveč. Vse bolj razgledna pot nas nato kmalu pripelje na vrh.
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
Diskusija o izletu Passo Gardena - Cima Pisciadu (Via Ferrata Brigata Tridentina)
|
JORDAN10. 08. 2012 |
V sredo 8.8.2012 sva se s prijateljico povzpela na vrh po omenjeni ferrati. Štartala sva ob 9h,na ferrati zelo velika gneča,tudi otroci tako da sva bila pri koči ob 12.30 in potem direktno na vrh.Na vrhu ob 2h je bilo kar nekaj ljudi kateri pridejo tudi s strani Piz Boa.Ferrata je vsekakor kar dobra vendar v čakalni vrsti vsekakor ne dobiš pravega občutka težavnosti.V zgornjem delu res na dveh mestih rabiš malo več moči v rokah vendar tudi to ni tako problematično.Vsekakor priporočam.
|
|
|
|
dprapr10. 08. 2012 |
Gneča je problem večine železnih poti. To pot sem si tudi zapomnil po veliki gneči in čakanju v nedogled. Pa tudi po tem, da praktično brez dostopa začneš plezati. Glede na to, da je zelo daleč od nas, smo potem pri koči kar obrnili v dolino. Nekaj lepih železnih poti in povsod velika gneča in čakanje v vrsti in končal sem s to obliko hribolazenja.
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.