Včeraj sva se z ženo po treh letih ponovno podala v ferato. Izbrala sva zadnje čase zelo popularno ferato na Češko kočo.
Ko se znajdeš na izhodišču same ferate, ta ne izgleda preveč adrenalinsko, saj je obdana z zelenjem in tudi zemlja na sami skali je kar normalen pojav.
Prav ta dokaj krotek izgled najbrž zavede kar nekaj pohodnikov, ki se podajo na to ferato in kar hitro ugotovijo, da ji ne bodo kos. Tudi najtežji del ferate ne izgleda nič kaj posebnega, vendar zahteva dva giba, kjer je večina teže telesa na rokah. Prav ta detajl je vzrok največ neuspelih poskusov. Je kar veliko pohodnikov, ki imajo dovolj kondicije, zelo utrjene noge in na žalost slabo razvite roke, ki niso sposobne narediti dveh močnih potegov, ki sta potrebna v tem detajlu. Kdor je že prelezel najtežje poti v naših gorah, vključno s Kopiščarjevo na Prisank, še zdaleč ni garant, da bo uspešen tudi tukaj. Ferate so namreč povsem drug svet.
Kdor nekaj malega poskrbi tudi za kondicijo rok, na tej ferati ne bo imel posebnih težav.
Ferata namreč ponudi dva težja detajla, ki sta zelo kratka, plezalci bi temu rekli bolderska. Glede na oceno ki jo nosi bi rekel da je dokaj lahka. Do sedaj sem zlezel štiri ferate, ki imajo v svoji oceni črko E in lahko rečem, da je ta najlažja. Manjkajo ji namreč daljši težji odseki, ki te res začnejo ožemati kot mokro cunjo. Takšna je recimo ferata v Visokih turah, ki sva jo z ženo lezla pred tremi leti:
http://www.hribi.net/trenutnerazmere.asp?aut=1&gorovjeid=57&id=4782&stran=1 Tudi ferata Gonžarjeva peč in Železna Kapla sta težji od te, saj imata daljše težje odseke.
Kljub temu ferate na Češko kočo ni za podcenjevati saj gre za pravo ferato. Ferata ti za noge ponuja samo naravne stope, ki jih v najtežjih delih ni ravno v izobilju in še ti so zlizani in zamazani z zemljo. Pri pomanjkanju tehničnega znanja, ki ti premagovanje takšnih ferat zelo olajša, te lahko rešujejo samo močne roke.
Če vsaj ene od teh dveh lastnosti nimamo, so takšne ferate lahko zelo neprijetna izkušnja.