Tuk - Matić-poljana - Janjčarica - Vrbovska Poljana - Bjelolasica
Ishodište: MRKOPALJ
CESTOM DO TUKA. Iz centra Mrkoplja asfaltnom cestom 200m do raskrižja mimo pilane asfaltnom cestom preko livade još 3 km do doma u Tuku.
PLANINARSKI DOM U TUKU (875 m) je zidana katnica desno uz cestu, uz crkvu. Prizemno su kuhinja i sanitarni čvor, jedna veća i jedna manja blagovaonica, s ukupno 50 mjesta. Na katu su spavaonice (1x2, 2x3, 1x10, 1x14, ukupno 32 ležaja). Pred kućom je prostor za parkiranje, a na livadama iza doma široke su mogućnosti za kampiranje i sportske igre. Dom je stalno otvoren i djelomično opskrbljen.
Dom je izvrsno uporište za lijepe izlete u Veliku Kapelu: na Bjelolasicu, Samarske i Bijele stijene, Vrbovsku i Matić-poljanu, te na dva obližnja vrha; Čelimbašu i Maj-vrh.
Put od pl. doma vodi cestom 100m prema Jasenku, a zatim desno uzbrdo asfaltnom kraticom do ponovnog spoja s glavnom cestom. Na istom mjestu napuštamo cestu i prateći markaciju idemo desno uzbrdo preko livade, te stazom uz rub šume do početka Matić-poljane.
MATIĆ-POLJANA (1030 m) je lijepa travnata visoravan, široka je oko 300 m, a dugačka gotovo 3 km. Njome prolazi makadamska cesta za Jasenak, kojoj s lijeva prilazi put iz Begovog Razdolja. U njenom je središnjem dijelu originalan spomenik palim borcima iz II. svjetskog rata: u pravilnom nizu postavljeno je 28 vapnenačkih monolita, koji simboliziraju kolonu partizana koji su se ovdje smrznuli prilikom marša kroz snježnu mećavu 24. 2. 1944. kada je temperatura bila -27 oC.
S MATIĆ-POLJANE NA JANJČARICU.
Prošavši trostrano raskrižje kod spomenika, cesta nastavlja lijevim rubom poljane oko 2 km do lovačke čeke, koja je lijevo od ceste, na samom kraju livade. Naša se markacija odvaja kod nje lijevo u šumu i lagano usponom macadam cesticom oko 40' na prijevoj Janjčaricu, 1,45h od Tuka. Tridesetak metara desno iznad prijevoja je na malom zaravanku planinarska kuća.
PLANINARSKA KUĆA JANJČARICA (1236 m) uređena je u nekadašnjoj šumarskoj kući, koju je mrkopaljska šumarija poklonila planinarskoj organizaciji. To je pirzemnica kvadratnog tlocrta, s opremljenom kuhinjom, i spavaonicom sa 7 ležaja. Nije opskrbljena i zatvorena je, a ključ čuva HPD "Bjele stijene" u Mrkoplju. Vodom je opskrbljena iz cisterne. Kuća je okružena pitomim šumovitim brežuljcima i lijepim livadama, te pruža sliku planinaske idile. Svojim veoma povoljnim smještajem omogućuje niz lijepih izleta po Velikoj Kapeli. Cestovni prilaz iz Mrkoplja preko begovog Razdolja na Vrbovsku Poljanu, odakle 5' do kuće.
USPON NA BJELOLASICU. S Janjčarice spuštamo se markacijom ili prilaznom makadamskom cestom na Vrbovsku poljanu, do spoja sa makadamskom cestom Begovo Razdolje-Jasenak. Tom cestom desno u šumu još oko 1 km. Na prvom raskršću /putokaz je označena i kraća staza na vrh Bjelolasice 45 min, ali je ona blatna i u neugodno strma. Zato je bolje cestom nastaviti oko 1km od raskrižja do mjesta gdje cestu siječe dionica KPP-a Samarske stijene-Bjelolasica. Lakše ćemo uočiti markaciju desno prema Samarskim stijenama, no mi odatle trebamo poći lijevo uzbrdo razrovanom traktorskom vlakom . Markacija je nakon 5' napušta nalijevo , nastavljajući oštro uzbrdo u serpentinama na travnjake ispod samoga planinskog bila, do planinarskog skloništa.
PLANINARSKO SKLONIŠTE "JAKOB MIHELČIĆ" NA BJELOLASICI (1460 m) je drvena kućica veličine 5x5 m. Unutrašnjost je lijepo uređena blagovaonica sa 16 ležaja, drvenim namještajem, i dva stola, od kojih je jedan ukomponiran u malu absidu iz koje se pružaju divni vidici na tri strane svijeta, osobito na Bijele i Samarske stijene. Voda se nalazi u cistreni sa zapadne strane skloništa. Sklonište je otvorenog tipa, a obavijesti o njemu daju HPD "Vihor" i "Kapela" iz Zagreba. Nazvano je po lugaru koji je planinarima s kraja 19. stoljeća otkrio put do vrha. Smještena je 3' ispod samog hrpta.
NA VRH BJELOLASICE. Od skloništa travnjakom ima još 3' uspona do Kulskih njivica, odnosno hrpta Bjelolasice. Odatle lijevo po travnatom bilu sa lijepim vidicima, uz zaravanak s planinaskim nogometnim igralištem, do Kule još 15'. KULA (1536 m) je najviši vrh Bjelolasice, ujedno i najviši vrh Gorskog kotara. Zahvaljujući travnatom vršnom hrptu i osamljenom položaju, s njega se šire prekrasni vidici na sve strane, zbog čega je on, bez sumnje, jedan od najljepših vidikovaca u Hrvatskoj. Sam najviši vrh nalazi se na samome rubu vršnog hrpta, kao zadnji u nizu brojnih travnatih vršaka. Na vrhu se nalazi geodetski stup i uz njega tuljac sa žigom.