No, da se še jaz malce oglasim
Kar se italijanskih imen tiče: od 1918. dalje je bil zahodni del Slovenije italijanski. Kakšna je bila na njem politika je drugo vprašanje, ampak dajmo si bit glede nečesa na jasnem: ali res mislite, da bi si katerakoli država ne oblikovala nabora imen za kraje na svojem ozemlju v svojem uradnem jeziku? Tista imena niso striktno vzeto čisto nič fašistična, pač pa preprosto italijanska, in so bila ustvarjena s strani italijanske vlade, ker je bilo to pač italijansko ozemlje.
Primorska pa ni bila priključena Italiji zato, ker bi to fašisti hoteli, pač pa preprosto zato, ker je bila sprejeta taka mirovna pogodba. In nacionalne sestave ozemlja sploh ni treba omenjati, ker je to, pa kakorkoli se nam danes zdi bogokletno to rečt, minoren in spremenljiv kriterij.
Druga stvar: če katerega od Primorcev (tudi sam spadam mednje, btw) uporaba italijanskih imen prizadene, naj to najprej razčisti pri sebi. Italijanska zgodovina je pač povezana tudi s temi kraji in ne vem zakaj bi bilo potrebno to zanikat. Če to koga na kaj asociira, je to njegova stvar, ampak živimo v demokratični družbi in izbor imen je svoboden (drugo so konkretne politične poteze, ampak tu večjih težav niti ni, ne glede na to kaj nekateri kraški prenapeteži trdijo).
Je pa seveda res, da Italijani za mnogo imen zunaj Italije (ne samo slovenskih, kot je bilo že rečeno) uporabljajo svoja imena. Ampak zakaj tega ne bi smeli? Ravno tako kot imamo mi določene svoje prevode za mesta, kjer se slovensko ni nikdar govorilo, vendar so bila za Slovence v takšnem ali drugačnem pogledu pomembna, jih imajo tudi Italijani. To, da jih imajo več kot mi, je njihova stvar. In a bi jim morali tudi Francozi zamerit imena Parigi, Marsiglia ali pa Lione? Zakaj že?
Za konec pa - tudi s Pekingom ni čisto nič narobe. Spada pač med ustaljene prevode in ne vem zakaj bi ga bilo treba v slovenskih tekstih nadomeščati. Mednarodna korespondenca pa je nekaj drugega - ampak tam se najbrž niti Dunaj ali Rim ne uporabljata ...
Toliko od mene, pa lep dan želim vsem