Pozdravljeni! Vidim, da pridno slikate, kar me veseli. Otiv, našel si rožnati jetrnik, bravo.
Potepala sem se po Prekmurju. Za rožice je bilo bolj malo časa. Cvetijo v glavnem iste, kot sta jih že prikazala vidva, Brane, Vito, nekatere so že odcvetele. Moram reči, da so pa pri nekaterih večji cvetovi- trobentice, marjetice... Našla sem take, ki jih na Gorenjskem ni ali jih še nisem srečala, in sicer NAVADNI ČAPLJEVEC, veliki zimzelen in votli petelinček bela varianta. V nekaterih gozdičkih so tla porasla z njimi in rožnatimi skupaj, tako da tvorijo goste preproge. Nekakšno pravljično doživetje, ki ga spremlja močan vonj.
Barve so na splošno bolj intenzivne. Po vrtovih žarijo forzicije, okrasne češnje in slive so v polnem cvetju. V naravi pa čebele nabirajo nektar po neštetih cvetovih črnega trna in divje češnje.
Otiv, pred leti sem prinesla na vrt "gozdno jagodo", pa plodov nisem dočakala. Takrat sem spoznala "bele petoprstnike". Ne, nimajo vsi lističe iz "petih prstov". So tudi taki, ki se delijo samo v tri, kot jagodnjak. Če obrneš cvet in ima 2X po pet čašnih listov, je petoprstnik in ne jagodnjak. Obstajajo drobnocvetni, kranjski in sterilni. Prva dva sta si zelo podobna. Zadnji je pri nas redek in ima plazeče poganjke, prva dva pa pokončne.
Venčni listi kranjskega petoprstnika so daljši od čašnih, drobnocvetni pa ima približno enako dolge čašne in venčne liste.
Čašni listi drobnocvetnega petoprstnika so na notranji strani rdečkasto
obarvani, kranjskega pa rumenkasto. No, Otiv, zdaj pa le določi, katera rožca je na tvoji sliki. Z malo domišljije bi se sama odločila za kranjski petoprstnik, gozdna jagoda ima cvetne lističe skupaj- se stikajo. Lp