Tole je primerjava mojih čevljev Alpina Tibet in LS Trango Trek Micro EVO Gtx iz prve roke.
Oba para na fotkah sta letnik 2015, prehodil sem cca 200 ur z vsakim od njih. Enak način hoje, enaka teža, približno enake razmere in težavnost. Na fotkah se vidi izrabljenost obeh modelov čevljev v celoti in izrabljenost podplatov. Moj povzetek je sledeč ….
Alpina Tibet …
Skozi leta in leta gorniške hoje sem zamenjal okoli 20 parov Alpine, vedno model Tibet. So zelo udobni predvsem za tiste s širokimi stopali in z njimi sem prehodil večino mojih gorskih poti vseh težavnosti. Odkar so pred leti zamenjali še podplat so mi postali še *boljša* izbira.
Vendar … ti novi podplati zelo kmalu postanejo drseči na vlažnih skalah, zaščitna guma na konicah se začne cefrati in odstopati. Pri vsakem novem paru zadnja leta je bila ista zgodba. Usnje dokaj hitro premoči kljub rednemu nanosu impregnatorjev ( Nikwax tekočina ). Drseči podplati so botrovali dvema bolečima zdrsoma na vlažnih skalah zato sem se odločil da zaradi varnosti preizkusim velikokrat omenjeno La Sportivo.
LA Sportiva Trango Trek Micro EVO Gtx …
Moj največji dvom je bila udobnost LS čevljev ker so že na pogled v konici precej ožji. Dvom je bil odveč ker ima LS spredaj v višino več prostora za prste. Poleg tega je potrebno paziti da tisti z nizko nartjo vzamejo LS čevlje z oznako EVO. Ta oznaka pomeni nižje čevlje v predelu narti in tako prsti ob pravilni izbiri velikosti pri spustu ne nabijajo v konico čevljev.
So pa to moji prvi LS čevlji. Z njimi hodim brez vsakih problemov. Prva tura je bila dolga 11 ur pa do sedaj nisem pridelal niti enega žulja ali odrgnine. Podplati zaenkrat še ne drsijo, občutek natančnosti pri polaganju nog pa je neprimerno boljši kot pri omenjenem modelu Alpine. Vlago držijo dobro, posebno umetni materiali, niso pa vsemogoči. Popolnoma vodoodpornih čevljev namreč ni, oziroma se jim reče … gumijasti škornji
Kaj naj rečem za zaključek …
Alpina Tibet ... so super izbira za povprečnega gornika posebej v razmerju cena s popusti / lastnosti. Priporočam da se jih zamenja takoj ko začnejo drseti ne glede na poti kjer se hodi.
La Sportiva Trango Trek Micro EVO Gtx … zame so zaenkrat super izbira, imajo pa seveda višjo ceno. Glede na dosedanjo obrabo, kvaliteto materialov in izdelave ter posledično trajanja morda niti niso toliko dražje. Koliko bodo moje LS trajale bom šele videl. Zaenkrat je vse BP.
Upam da so te informacije komu v pomoč pri izbiri. Nastale so na podlagi mojih izkušenj in zato je to mnenje lahko drugačno kot ga ima kdo drug. Vsak se za nakup seveda odloči sam.
Če bi morda kdo želel izvedeti še kaj o čevljih za poti dolge stotine kilometrov ala Španski Camino pa na ZS. Tu čevlji gorniškega tipa namreč nimajo kaj iskati, čeprav se velikokrat uporabljajo