Ker v gorah nesreča nikoli ne počiva se je pred odhodom v tujino pametno dobro zavarovati. Temo sem odpru pred 6 dnevi v upanju, da bo še kakšen nov komentar a kot zgleda se zatiskajo oči in sprijazne s tem, kar ponuja PZS Slovenija. Da ne kopiram komentarjev čigar niso moji bom le povzel po svoje.
Med Slovenijo in Italijo ( za Zahodne Julijske Alpe in del Karnijskih Alp sporazum), ki so stroški enako kriti kot pri nas, tu kot zgleda bi zadoščala B članarina ali še bolje A+ zaradi vsote do 10.000 evrov. 1 uro heli letenja je dobra 2000 evrov, kar pri članarini B, ki krije le do 3500 evrov zna bit premalo, potrebno je štet še osebje.
Ampak kaj ob vsem tem nuca, če piše na PZS strani:
Da se stroški reševanja krijejo iz strani ponesrečenega in po plačilu računa se lahko od zavarovalnice terja dolg, ampak ČE sploh odobrijo povračilo, na koncu dobijo izgovore, kot naše zavarovalnice.
Kar pa se tiče Avstrije in naše PZS Slovenija je pa 1000x prej za premislit, kot it tja gor v gore, bolje it na kavo v Celovc, če se kaj zgodi na cesti gre vse iz obveznega zavarovanja.
Naš priljubljeni cilj Cjajnik, Košutnikov turn (viseči most), Stolo plezalna in lažji vrhovi na Avstrijski strani, če pride do česa potem takem si pripravljen sprejet tudi vse stroške, naše PZS zavarovanje tam ne velja, vse se plača po reševanju a ker smo sedaj v EU in večina misli, kaj mi morajo se hitro lahko znajdeš na sodišču. Že to da se iz Avstrijskih cest, kazni pošilja v Slovenijo jih je potrebno plačat in konc.
In še nekaj v poletnem času so nam priljubljeni cilj tudi Dolomiti tja se ljudje odpravljajo brez skrbi saj so člani PZS a ko pride do tistega potem lahko kar pripraviš par tisoč evrov.
Nisem strokovnjak, ampak gorski vodniki brez zavarovanja (so vsi zavarovani) tud na pir v Dolomite h kakšni koči nebi šli.
Kako se teh skrbi izognit, tud višina reševanja je mnogo višja celo do 25000 evrov, potrebno se je zavarovati preko S sosedov OEAV, članarina stane 55 evrov in v tujini si lahko brez skrbi a le za reševanje z gora. Za oskrbo v bolnišnici pa je potrebna evropska kartica in mogoče ne uide tud kakšno doplačilo a to bi zneslo le kakšnih 500 evrov, kar pa pri gorskem reševanju, ki znese lahko celo do rekordnih 50.000 evrov (govorim za plezanje v kakšni smeri in resna poškodbva, to velja tudi za ferrate).
Vsem želim varno in po pameti. Včeraj sem tudi sam pobrskal po Avstrijski planisnki zvezi in se da plačat preko kreditne.