Plaz pokopal očka
in smučarja Emila
Slovenske novice - Aleksander Brudar: Snežni plaz je bil usoden za izkušenega turnega smučarja Emila Jermana.
KAMNIŠKA BISTRICA – Slovenske gore, kjer je v tej zimi zapadlo že ogromno snega, so tudi tokrat pokazale, da znajo biti zelo neusmiljene do svojih ljubiteljev. Najbolj nevarne so namreč ravno v teh dneh, ko je tam ogromno napihanega snega, ki je idealen za nastanek snežnih plazov. Ti v večini primerov veljajo za prave gorske ubijalce, saj je pod gmoto, ki se usuje na naključnega planinca ali gorskega smučarja, skoraj nemogoče preživeti.
To je na žalost v sredo izkusil 34-letni Emil Jerman iz Kamnice v občini Dol pri Ljubljani, sicer Ljubljančan, ki se je zjutraj odpravil na turno smuko v Kamniško-Savinjske Alpe. Včeraj dopoldne so ga pod 1585 metrov visokim Kamniškim Dedcem našli mrtvega. Iskalna akcija za Jermanom se je začela že v sredo zvečer, ko je njegova žena obvestila gorske reševalce, da se Jerman, ki je odšel proti Kamniški Bistrici in se od tam nameraval povzpeti na Kamniški dedec, ni javil domov. Takoj je stekla reševalna akcija, policija pa je v bližini doma v Kamniški Bistrici našla vozilo pogrešanega.
Kot nam je povedal Matej Bizjak, gorski reševalec iz GRS Kamnik in vodja skupine, ki je v zasneženi gori iskala 34-letnega Ljubljančana, so ga iskali vse do četrtka do druge ure zjutraj. Zaradi nevarnosti plazov so morali akcijo prekiniti in jo nadaljevali ob šesti uri zjutraj. Pri reševanju je tako v sredo kot včeraj sodelovalo 15 ljudi, Bizjak pa je bil v skupini petih reševalcev, ki so šli naprej. Po obsežnem pregledovanju terena Kamniškega Dedca so njegovo truplo našli okoli pol enajste ure dopoldne malce naprej od Klina, ki je od doline oddaljen dobro uro hoda, v primeru transporta ponesrečenca pa še dlje.
Trenutne razmere v gorah neprimerne za obisk
Reševalci so pogrešanega odkopali izpod snega in ga s helikopterjem prepeljali v Kamnik. Na vprašanje, kaj jih je tako hitro pripeljalo do nesrečnega 34-letnika, je Bizjak odgovoril, da so jim pri tem zelo pomagali njegovi svojci, saj je Jerman vedno točno povedal, po kateri poti se bo odpravil na goro, in da to, kar reče, vedno drži. V veliko pomoč jim je bila tudi informacija o kraju, kjer je parkiral svoj avtomobil.
Bizjak ob tem opozarja, da so trenutne razmere v gorah neprimerne za obisk, saj je zapadlo ogromno snega, pa še to napihanega. Četudi se je Jerman na Kamniški Dedec odpravil s turnimi smučmi, pa Bizjak dodaja, da to glede na trenutne razmere ne igra velike vloge.
Po naših podatkih je bil Jerman, sicer poročen in oče dveh otrok, zelo izkušen turni smučar, ki je nekaj dni pred tragičnim dogodkom opravil precej smučarskih tur. Na turno smuko se je vedno, tudi tokrat, odpravil s popolno smučarsko opremo, s seboj je imel tudi plazovno žolno. Teren, kjer ga je na koncu odnesel snežni plaz, je zelo dobro poznal, a očitno so ga presenetile snežne razmere. Emil Jerman je bil po drugi strani tudi velik strokovnjak za opremljanje cestnih predorov, saj se je od leta 2002 ukvarjal s področjem avtomatske detekcije prometa in je sodeloval pri instalaciji omenjenega sistema v vseh novih predorih v Sloveniji. Med drugim se je izobraževal v Belgiji, zaposlen pa naj bi bil v podjetju Technix, v katerem se je ukvarjal z vodenjem projektov za videonadzor in avtomatsko detekcijo prometa na avtocestah.