Mače - Srednji vrh (Mačenska pot in čez Cjanovco)
Izhodišče: Mače (586 m)
| Širina/Dolžina: | 46,31310°N 14,41870°E |
| |
Ime poti: Mačenska pot in čez Cjanovco
Čas hoje: 3 h 55 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 1267 m
Višinska razlika po poti: 1310 m
Zemljevid: Karavanke - osrednji del 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 13.358
 | 1 osebi je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
a) Z avtoceste Ljubljana - Jesenice se usmerimo na izvoz Kranj - vzhod, nato pa z vožnjo nadaljujemo v smeri Jezerskega. Ko prispemo v Preddvor zapustimo glavno cesto in z vožnjo nadaljujemo levo proti središču omenjenega kraja, od tam pa sledimo oznakam za Mače. Ko prispemo v Mače, na označenem križišču nadaljujemo desno (levo Bašelj, naravnost cerkev sv. Miklavža (cerkev ni dostopna z avtomobilom)) ter se po ozki cesti zapeljemo nad vas, kjer se nahaja večje označeno parkirišče.
b) Z avtoceste Jesenice - Ljubljana se usmerimo na izvoz Kranj - zahod ter v prvem križišču nadaljujemo levo. V nadaljevanju se peljemo skozi podvoz pod avtocesto, nato pa prispemo do krožišča, od koder z vožnjo nadaljujemo v smeri Golnika. Pot naprej nas vodi skozi naselje Mlaka pri Kranju, mi pa na koncu naselja nadaljujemo desno v smeri naselja Srakovlje. Sledi vožnja skozi Srakovlje, Spodnjo Belo, Srednjo Belo do Zgornje Bele, kjer nadaljujemo desno proti Preddvoru. V Preddvoru opazimo oznake za Mače, ki nas usmerijo levo mimo osnovne šole na cesto, ki se vzpne do Mač. Ko prispemo v Mače, na označenem križišču nadaljujemo desno (levo Bašelj, naravnost cerkev sv. Miklavža (cerkev ni dostopna z avtomobilom)) ter se po ozki cesti zapeljemo nad vas, kjer se nahaja večje označeno parkirišče.
Opis poti:
Na začetku velikega parkirišča nad Mačami opazimo planinske smerne table, mi pa nadaljujemo desno, preko celega parkirišča v smeri Zavetišča v Hudičevem borštu, Javorovega oz. Javorjevega vrha, Potoške gore in sv. Jakoba. Od konca parkirišča se nadaljuje markiran kolovoz, po katerem nadaljujemo pot. Kolovoz, ki ima v spodnjem delu nekaj manjših razpotij, kjer sledimo markacijam, se sprva zložno do zmerno vzpenja, nato pa za kratek čas nekoliko bolj strmo. Za prečenjem hudournika se kolovoz postopoma položi in nas pripelje na označeno razpotje, kjer nas planinske smerne table usmerijo levo na dobro uhojeno in lepo vzdrževano planinsko pot. Markirana pot takoj preide v dokaj strnjen gozd, skozi katerega se nekaj časa vzpenja ob hudourniškem grabnu, nato pa zavije nekoliko bolj v desno ter nas v nekaj okljukih pripelje do manj opaznega razpotja, kjer se v levo odcepi pot proti Domu na Kališču (odcep je označen z napisom na drevesu), mi pa nadaljujemo naravnost, po poti, ki nas postopoma pripelje v bolj redek gozd. Višje se vse bolj redek gozd konča in pot nas pripelje na razgledna travnata pobočja, s katerih se nam odpre lep pogled po Gorenjski. Sledi še dobrih 10 minut vzpona po omenjenem travnatem pobočju in prispemo do izvira v Hudičevem borštu, ob katerem se nahaja označeno razpotje.
Ponovno nadaljujemo desno (levo Dom na Kališču, Dolga njiva, Srednji vrh...) ter po minuti ali dveh nadaljnje hoje prispemo do Zavetišča v Hudičevem borštu.
Od zavetišča nadaljujemo proti vzhodu, kjer hitro zapustimo Hudičev boršt in prispemo do mesta, kjer stopimo iz gozda. Na začetnem delu, kjer stopimo iz gozda, nam je v zmernem spustu v pomoč jeklenica, ki se nadaljuje še nekaj metrov prečenja preko razmeroma strmega pobočja. Pot se nadaljuje po dokaj strmem travnatem pobočju Zaplate, katero je v zimskem času izredno plazovito. Prečenje travnatega pobočja, ki je predvsem v mokrem na nekaj mestih nevarno za zdrs, sicer pa tehnično nezahtevno, se po približno 15 minutah konča in pot nas pripelje v gozd. Sledi še približno 15 minut prečenja skozi gozd, nato pa prispemo na označeno razpotje, kjer nadaljujemo levo proti Cjanvci in Srednjemu vrhu (desno Javorov vrh, Potoška gora, Spodnja Kokra, sv. Jakob...).
Nadaljujemo levo v smeri Cjanovce in Srednjega vrha po poti, ki se prične strmeje vzpenjati po in ob vzhodnem grebenu Cjanovce. Višje nas pot pripelje iz gozda na pobočja porasla z rušjem, mi pa nadaljujemo po vse bolj strmi in mestoma zelo razgledni poti. Pot, s katere se nam odpirajo lepi razgledi na Kočno, Grintovec, Kalški greben in Gorenjsko, se počasi obrača rahlo proti levi. Tej vse bolj razgledni in razmeroma strmi poti, nato sledimo vse do vrha Cjanovce, na kateri stoji klop in manjši možic.
S Cjanovce nadaljujemo proti severu po poti, ki se skozi pas rušja spusti na sedelce med Cjanovco in Srednjim vrhom. Tu stopimo na greben, kateremu nato sledimo do Srednjega vrha, le tega pa dosežemo po nekaj minutah nadaljnje hoje.
Mače - Hudičev boršt 1:55, Hudičev boršt - Skodovnjek 0:30, Skodovnjek - Cjanovca 1:15, Cjanovca - sedlo Cjanovca 0:05, sedlo Cjanovca - Srednji vrh 0:10.

Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
Diskusija o izletu Mače - Srednji vrh (Mačenska pot in čez Cjanovco)
|
| Laščan30. 09. 2017 |
Kako je z to potjo - pomrznjenost,zaplate snega, ... ! lp
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.