A so oni tudi levičarji??? Še v tujini vidijo, kaj se dogaja, samo nekateri na tem forumu so slepi in živijo v svoji pravljici. Priznam, da vam kar malo zavidam
Monitor Civicus (raziskovalni projekt, ki ocenjuje in spremlja spoštovanje temeljnih svoboščin v 196 državah) je v svojem zadnjem poročilu Slovenijo, ki je bila pred tem uvrščena med države z odprtim civilnodružbenim prostorom, uvrstil med države z zoženim civilnodružbenim prostorom. Nižja ocena pomeni, da so pri nas vse bolj kršene demokratične svoboščine, kot so pravica do svobodnega izražanja, mirnega zbiranja in združevanja. Omejitve so se poglobile pod vlado Janeza Janše, pišejo.
Civicus v svojem zadnjem poročilu, People Power Under Attack 2020, piše, da se je ocena Sloveniji znižala zaradi omejevanja delovanja civilne družbe pod vlado Janeza Janše. Pri tem so izpostavili zatiranje medijskih svoboščin v Sloveniji, vključno z grožnjami novinarjem in neodvisnim medijem. Poročajo tudi o zaskrbljujočih napadih na civilnodružbene organizacije in skupine, ki se ukvarjajo s kulturo, človekovimi pravicami, svobodo medijev in okoljem. V poročilu omenjajo kolesarske proteste, ki so od marca 2020 več deset tednov zapored potekali v Ljubljani kot odgovor na vladno represijo.
Monitor je zaskrbljen tudi zaradi poseganja v neodvisnost medijev in slabšanja delovnih razmer za novinarje. Medtem ko je vlada sprejela ukrepe za zmanjšanje neodvisnosti medijev, se povečuje financiranje medijev, kot so Nova24 TV, Nova24 na spletu in Planet TV. Te medije financirajo stranke in osebe, ki so blizu tesnemu zavezniku Janeza Janše – madžarskemu avtoritarnemu premierju Viktorju Orbanu, znanemu po zatiranju neodvisnih medijev, pišejo v organizaciji Civicus.
V poročilu pišejo tudi, da je oblast epidemijo novega koronavirusa poskušala izrabiti kot izgovor za nadaljnje omejevanje civilne družbe, predvsem z zmanjšanjem financiranja in oviranjem delovanja okoljskih nevladnih organizacij. Drugi val epidemije je prinesel ponoven napad: 18 nevladnim organizacijam na Metelkovi grozi prisilna izselitev iz prostorov v lasti države.
Slovenija pa v poskusih omejevanja delovanja civilne družbe ni osamljena. Monitor Civicus je ugotovil, da se podobno omejevanje civilne družbe in medijev dogaja tudi v drugih evropskih državah, kot so Madžarska, Poljska in Srbija, kjer avtoritarni voditelji epidemijo koronavirusa izrabljajo kot pretvezo za omejevanje svoboščin.