Bodo ZDA zmagale v bitki proti balonom? Težko, sestrelijo enega nad Karolino, se pojavita dva nad Aljasko, pospravijo ta dva, jih pet drsi nad Vzhodno Evropo.
Ampak kdo sploh govori o zmagi? Leta 2001 so Američani na začetku Velike vojne proti terorizmu vdrli v Afganistan, v 14 dneh porazili talibane, ki so izginili v Hindukušu, potem pa so 20 let izvajali socialni inženiring, kajti splošno znano je, da so generali najbolj usposobljeni, da Afganistancem demokracijo vtepejo v glavo, še bolj pa seveda za vodenje protikoronskih komisij - kdor preživi, preživi. Toda vojaške zadeve jim gredo slabše od rok in po dvajsetih letih talibani okupatorje brcnejo iz države. So zgleda kot baloni, ustreliš enega, se pojavita dva. In malo bolj so neugodni, ker streljajo nazaj.
Ko je predsednik Biden videl, da so dosegli cilj, je ukazal umik, ki je sicer potekal v tempu hurry, hurry, super scurry, pa vendar uspešno. Triumfalno vrnitev domov pa je zopet pokvaril Julian Assange s pripombo, da cilj afganistanske ekspedicije ni bila demokracija, človekove pravice in enakopravnost žensk, ampak 2300 milijard dolarjev državnega denarja pretočiti v žepe privatnih vojaških korporacij.
Da se jim svet smeji, to Američanov ne boli, dokler jim svet plačuje njihove rakete. Balonijada pa je bila uganka, dokler je niso razvozlali v oddaji Jimmy Dore Show. V kongresu sprejemajo proračun in kongresniki se opirajo na balone, da bi napihnili proračun. Senator James Risch iz Idaha pravi: To je invazija na ZDA z baloni. Resnično moramo varovati naš zračni prostor, imeti moramo integrirani radarski sistem in raketni ščit. Baloni kažejo na razpoke v naši obrambi in to moramo popolniti. Senator Dan Sullivan iz Aljaske, kjer jih je balon posebej močno prestrašil, tam v divjini, kjer složno živijo z grizliji: mislim, da noben senator v tem trenutku ne bo podprl zmanjšanje obrambnega proračuna.
Balon za 12 dolarjev je glavni argument za več sto, mogoče milijardno investicijo. Kdor zna, pač zna.