Še moj prispevek
Pred dvema letoma sem se spravil na problem stresa in odvečne teže. Pri teži gre za kombinacijo pravilne prehrane in redne vadbe, vsaj trikrat tedensko se moraš 40 minut prešvicati.
Prehrana:
- vsaj pet obrokov na dan, najbolje ob istih urah (npr. 7h, 10h, 13h, 16h, 19h, odvisno od delovnega urnika
- obilen in raznovrsten zajtrk, ki ima vse sestavine (ogljikove hidrate, beljakovine in vlaknine)
- za malico sadje (en kos, npr. jabolko)
- kosilo normalno, raznovrstno
- popoldanska malica beljakovine (jogurt, kefir ipd)
- večerja beljakovine in zelenjava
Splošna pravila glede prehrane:
- nič ogljikovih hidratov po kosilu
- izogibanje hrani s visokim glikemičnim indeksom (bel kruh, testenine iz bele moke, sladice iz bele moke, krompir)
- dve uri pred spanjem nič jesti
Taka "dieta" ni težka, saj nisi nič lačen, je pa res, da sama po sebi pomeni le vzdrževanje neke teže, ne pa hujšanja. Za hujšanje je potrebna telovadba.
Za hribe je po mojih izkušnjah treba delati na aerobni vadbi, da telo lažje vzdržuje "kisikovo bilanco" na dolgi rok. Po domače se temu reče kondicija. Poleg tega se dela na moči mišic (t.j. mišični masi), ponavadi na trenažerjih z utežmi, lahko pa tudi z vajami (npr. za noge s pravilnimi počepi ipd) in do tako, da mišice "zapečejo". Po taki vadbi ne jesti ogljikovih hidratov, pač pa biftke! Na ta način se mišice s temi beljakovinami zacelijo in pridobijo na masi in moči. Za vadbo priporočam kak fitnes, ampak delat s pametjo; ni vse za vsakega in vprašanje, kaj želiš narediti (dobiti moč v nogah, se znebiti trebuha, samo vzdrževanje kondicije ...).
Glede treninga je dobro npr. 40 minutno švicanje (npr. hitra hoja na Šmarno goro za Ljubljančane, čeprav ob hitri hoji prideš na vrh že v pol urce ali celo prej
).
Samih planinskih pohodov ne jemljem za "hujšanje", ker je takrat dobro biti preskrbljen z energijo in posledično ogljikovimi hidrati. Skratka, takrat ne smeš biti lačen, je pa bolje po vrnitvi v dolino pojesti biftek kot pa dunajca in pomfri