Ravno sva dobro zaključila dolenjski del Jakobove poti, že je prišel na vrsto primorski
. Seveda sva nadaljevala iz iste točke, kjer sva se takrat ustavila, to je v starem delu Ljubljane. Rumene markacije so naju najprej pripeljale na PST, nato pa na Viču usmerile proti Barju. Čez njega sva hodila ure dolgo vse do Vrhnike, kjer je pot postala le malo bolj razgibana. Tako je bilo vse do Logatca, kjer sva prvič prenočila. Višinski profil prvega dne je večinoma raven, saj sva v 40 km naredila komaj 500 višincev.
Naslednji dan nama je bil bolj pisan na kožo, saj je imel veliko več vzponov in spustov.. Zaradi močnega deževja pred dnevi sva na razpotju tik pred Planino izbrala desno varianto, ki je edina smiselna v primeru poplav na Planinskem polju. Ta se vzpne na hribovje nad Planino in se v vasi Strmec priključi spodnji varianti. Prehodil sem že obe in bi ponovno izbral zgornjo pot. Ta se namreč poleg poplav v celoti izogne tudi hrupni cesti v dolini. Sledil je še spust skozi več vasi proti Predjami in še naprej do Razdrtega. Kaj dosti prenočišč tu ni, zato sva prespala dober kilometer ven iz poti na kmetiji Hudičevec.
Naslednje jutro je sledilo prečenje pod Nanosom v Vipavsko dolino. Ven sva prišla v vasi Podnanos, kjer se da tudi okrepčati. Nadaljevala sva proti Podragi, nato Avberju in Tomaju in že sva bila na italijanski meji. Kot obvezno točko sva obiskala še romarsko svetišče Tabor, kjer sva pritisnila zadnji žig Jakobove poti. Teh je na Primorski veji res veliko, a v nadaljevanju ga nisem več zasledil. Sledil je še pospešen korak proti Opčinam, saj naju je presenetil kratek dan. Tja sva prispela v temi in na srečo takoj našla prenočišče. Prijazen gostitelj nama je celo segrel sobo, čeprav sva žarela že sama po sebi
.
Napočilo je zadnje jutro. Za popotnico sva se najprej dobro podprla v gostišču ob glavni tramvajski postaji, nato pa odšla v Trst. Od Opčin naprej je del Jakobove poti neprijetno speljan ob glavni prometnici. Ta del je dobro označen z rumenimi školjkami, pri čemer je potrebno paziti na odcep v desno. Ta zavije na manj prometne ulice in tako je do obale pri Canale Grande. Od tam do cerkve Sv. Jakoba / San Giacomo je še skoraj dva kilometra pešačenja. Cerkev je na hribčku in jo zlahka zamenjaš z bližjo San Giusto, tako da pazljivo tisti, ki boste na pot odšli prvič.
Od cerkve sva se vrnila na obalo in odšla proti glavni avtobusni postaji. Ta je skoraj na isti lokaciji kot železniška. Za povratek domov sva izbrala Flixbus, tokrat prvič. O teh avtobusih na splošno nimam dobrega mnenja zaradi izkušenj z njimi v vsakdanjem prometu, a kot potnika nisva imela pripomb. Avtobus je udoben, sedeži določeni z vozovnico, odhod točen. Flixbus ima na postaji v Trstu rezerviran peron 2, pred vstopom pa voznik preveri QR kodo na vozovnicah. Te je potrebno predhodno kupiti na netu, postopek pa je podoben rezervaciji letala. Tudi cene se precej spreminjajo glede na dan rezervacije, linijo in zasedenost busa. Meni je uspelo dobiti dve vozovnici za vsega 32€, kar je bistveno manj od cene vlaka in tudi hitreje. Prihod v Ljubljano je bil točen in s tem sva v celoti zaključila tokratno pot
.