Japonska - Indonezija - Slovenija
"Na Japonskem se držijo ukrepov in nimajo takih tepcev kot pri nas. Pri njih je opozorilo dovolj,ukrepa ni potrebno podkrepiti z zakonom, se ga vseeno držijo."
Tisti, ki kar v tri dni piše takšne epidemiološke neumnosti,velja zanj: Kdor zaničuje se sam, podlaga je tujčevi peti.
Cilj epidemioloških ukrepov je omejiti širjenje okužb ter posledično hospitalizacij in smrti. V Kovid Worldometru si je mogoče za vsako državo ogledati krivulje širjenja okužb. Prva krivulja, skupno število potrjenih primerov, ima obliko črke S. Čimbolj je krivulja položna in gladka, tembolj je epidemija pod nadzorom. Druga krivulja, dnevno število primerov, ima zvonasto obliko. Bolj je ta krivulja stožčasta, ozka in visoka, tembolj okužbe potekajo po naravnih zakonitostih. Cilj omejitvenih ukrepov je sploščiti to krivuljo.
Vedeti je potrebno še to: podatki v worldometru so le odraz neke pandemije, potrjeni primeri so le del vseh okuženih, več se testira, bolj se potrjeni primeri približujejo dejanskim okužbam. Japonska je opravila 4 krat manj testov na milijon prebivalcev kot Slovenija.
Če primerjamo krivulje Japonske in Indonezije, imajo zlasti v zadnjem valu podoben potek. Tako disciplinirana Japonska kot sproščena Indonezija, sta zadnji val podobno preživeli. Oblika krivulje v zadnjem valu torej ni posledica discipline. Če se je Indoneziji zadnji val zgodil, je za Japonsko vprašanje, ali se je tudi njej zgodil, ali so ga dopustili. Obe državi sta za zdravljenje kovida uvedli tudi ivermektin.
Pojavljajo se različne razlage za takšen potek.Verjetno se bo pokazalo, da je bistveno to, kar je na začetku pandemije dejal nemško-ameriški epidemiolog in biostatistik Knut Wittkowski (in ga je takoj zasul plaz kritik): epidemija respiratorne infekcije gre skozi populacijo in v 6 tednih je vse mimo. V tem času je potrebno zaščititi ranljive skupine ljudi, če se ščitijo vsi, ranljivi nimajo več nobene prednosti.
Če si ogledamo še krivuljo dnevnega števila primerov za Slovenijo, vidimo, da je po uvedbi ukrepov v jeseni, krivulja izrazito sploščena. Malo sprostitve so si Slovenci privoščili edino za Novo leto. Primerjava z vsemi sosednjimi državami Italijo, Avstrijo, Madžarsko in Hrvaško pokaže, da so se ukrepov najbolj držali Slovenci. Tudi bolj kot Danci ali Irci ali Portugalci. Seveda je vprašanje na kakšni višini okužb začeti z omejevanjem - dr. Beović je dejala, da so zamudili? Za takšno ravnanje Slovenci niso dobili nobene pohvale, kvečjemu so jim naprtili krivdo za kaos v DSO in v bolnišnicah, ki so v popolni domeni države. A če se država vpikuje v vsako frizerijo ali fitnes, ji zmanjka časa za bistvene probleme. Za Slovenijo se je pokazalo, da so se ljudje ukrepov lokdavna zvesto držali, okužbe niso naraščale, pravih rezultatov pa to ni prineslo, še več, ni bilo manjše smrtnosti, zapravili smo direktno 1 milijardo evrov in izgubili 4 milijarde evrov BDP. Ne glede na vse te kikse gremo pogumno naprej, kriv pa bo tako ali tako narod.
Res pa imamo veliko tepcev npr.mlada zdravnica, ki z masko teka po gozdu, ali zdravnik, ki se zgraža nad odprto kuhnjo, takrat pa v enem DSO leži več kovid bolnikov kot v vseh bolnišnicah. Je pa dr.Dušan Keber v sobotni prilogi Dela 6.11. napisal: Največ so prispevali državljani, ki so se v strahu pred neznano boleznijo obnašali zelo samozaščitno.