NIJZ je novembra pojasnil, da zaščita po okužbi s strokovnega stališča najverjetneje traja vsaj devet mesecev, a da je odločitev o veljavnosti statusa prebolelih odvisna od EU in vlade. Vladajoči nas dnevno bombardirajo z napotki, da je potrebno zaupati stroki. Naj začnejo pri sebi, pa se bo še ostalih morda kaj prijelo.
Številne študije namreč kažejo, da imajo prebolevniki trajnejšo in učinkovitejšo zaščito pred ponovno okužbo kot cepljeni. Prebolevniki za družbo predstavljajo izjemno majhno tveganje za širjenje okužb s koronavirusom in ne obremenjujejo zdravstvenega sistema, vsaj ne intenzivnih oddelkov, če se že ponovno okužijo.
Status prebolevnikov je politično omejen na obdobje 180 dni zaradi evropske uredbe in vladnih odlokov. Če to ni jasen signal, da ne gre za varovanje zdravja ljudi, ampak za varovanje “zdravja” transakcijskih računov farmacevtskih gigantov in (pro)izvajalcev testov, ne vem, kaj je.
»Predvsem pa je treba upoštevati, da so podatki o prebolevnikih slabo obdelani, ker nekatere raziskave kažejo, da je verjetnost, da prebolevnik pride v bolnišnico petkrat večja kot pri cepljenih.« To je izjavila vodja strokovne skupine dr. Mateja Logar. Ni pa povedala, katere raziskave in kdo jih je opravil. Tudi ne vem, zakaj bi se take raziskave sploh iskalo. Dovolj je, da se pogleda podatke na Sledilniku. In kaj povedo podatki o hospitalizacijah obolelih na intenzivni terapiji za obdobje od 2. avgusta 2021 do 2. decembra 2022, t.j. za zadnjih 5 mesecev:
- 1218 je bilo necepljenih
- 409 je bilo cepljenih oz. delno cepljenih
- zgolj 12 pa je bilo prebolevnikov.
Od skupno 1639 hospitalizacij na intenzivni terapiji je bil delež prebolevnikov pičlega 0.7 odstotka, kar je statistično zanemarljivo. Pa vendar se bodo morali vsi prebolevniki ali cepiti ali testirati po preteku pol leta. Gre res za zdravje? Gre sploh za zdravo pamet? Odgovor je jasen – opravka imamo z bolnimi umi, ki v hlastanju za profiti in položaji terorizirajo mase ljudi. Dokler se hospitalizacije prebolevnikov vsaj ne podeseterijo, je vsakršna razprava o časovni omejitvi statusa prebolevnika nepotrebna.
Lahko bi morda kdo izrazil pomislek, da za politiko prepustnic ni pomembno tveganje za hospitalizacijo, ampak tveganje, da nekdo okuži druge. Glede na neslavno podiranje dnevnih rekordov v številnih državah v zadnjem času, je jasno, da se cepiva pri preprečevanju širjenja okužb ne obnesejo dobro. Tako je tudi kakršnokoli diskriminiranje prebolevnikov v tej smeri nedopustno.